Na světě člověka není,aby se zalíbil všem..

Květen 2007

1. bleskovka --KONEC-- -diplomy

17. května 2007 v 21:47 Soutěže a bleskovky
Tady jsou diplomky za první bleskovku!!!!!!!§

2. bleskovka

17. května 2007 v 14:43 Soutěže a bleskovky
Jsem tu s novou bleskovkou
Napiš:
1)Mám tu udělat soutěž o nej blog?
2)přijdeš sem ještě někdy?
3)Ashlee Simpson nebo Jessica Simpson?
4)kdyby tu byla soutěž o nej blog,přihlásil(a) by ses?
5)co chceš na diplomu?
A to je vše ale ještě nezapomeňte na svůj blog ať vim kam vám mám o případné výhře diplomu poslat vzkaz.....Mějte se a pište :-D

Česnek, rajská jablíčka a zázvor – domácí léčitelé

17. května 2007 v 13:24 Zdraví-nemoci

Česnek, rajská jablíčka a zázvor - domácí léčitelé

Česnek, rajská jablíčka a zázvor – domácí léčitelé
Většinou je máte v lednici nebo ve spíži a přitom ani nevíte, jak jsou tyto tři potraviny nesmírně prospěšné zdraví.
Páchne, ale pomáhá Už staří Řekové a Římané znali léčivé účinky česneku. Věděli, že pomáhá dezinfikovat trávicí soustavu a že celkově posiluje obranyschopnost. Dnes se díky vědcům ví o česneku daleko víc. Například to, že výskyt rakoviny tlustého střeva a žaludku je nižší u těch, kteří pravidelně česnek konzumují. Česnek také funguje jako přírodní antibiotikum, má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Takže pokud to situace dovoluje, používejte česnek v kuchyni co nejčastěji. Nejenže dobře chutná, ale také prospívá vašemu organismu. Prevence proti rakovině Objevení lykopenu je jedním z nejčerstvějších vědeckých objevů. A co že to vlastně je lykopen? Je to červené barvivo vyskytující se v rajčatech a je považováno za velmi silný antioxidant - absorbuje volné radikály. Dále také snižuje hladinu cholesterolu a chrání před vznikem aterosklerózy. Ale aby vaše tělo bylo schopné vstřebat lykopen z rajských jablíček, je potřeba je tepelně upravit. Takže proti rakovině můžete bojovat i italskou kuchyní a její klasickou rajčatovou omáčkou. Mňam! V kuchyni i v medicíně Kořen zázvoru a jeho účinky jsou známy už víc jak 3000 let. Největší uplatnění najde asi v kulinářství (zázvorové pečivo, v čínské kuchyni se používá k úpravě masa a ryb,…) a dnes začíná přes alternativní medicínu pronikat i do medicíny klasické. Podporuje totiž trávení, zmírňuje migrény a pomáhá při revmatických potížích. A jak si doma vzít ze zázvoru to nejlepší? Připravte si zázvorový čaj. Nastrouháte nebo nakrájíte trochu zázvoru, zalijete vodou teplou (asi 80 stupňů), necháte tak 3 minuty louhovat a dochutíte medem (můžete přidat i pár kapek citrónové šťávy). Tahle dobrůtka vás krásně uvolní, dobije vás energií a celkově povzbudí vaši obranyschopnost. Zázvorový čaj je možné podávat i při nachlazení. Spoléháte často na babiččiny bylinkové recepty?

Astma-dá se vůbec vyléčit?

17. května 2007 v 13:22 Zdraví-nemoci

Astma - dá se vůbec vyléčit?

Astma – dá se vůbec vyléčit?
Na celém světě žije zhruba sto milionů lidí, které trápí astma. Dá se vůbec proti této nemoci nějak bojovat?
Bojovat se určitě dá, ale nikdy se nevyléčí úplně. Jediné, co můžete udělat, je snížit jeho intenzitu. Tak jako u jiných nemocí se musíte hlídat a péči o sebe příliš nezanedbávat. Astma se vyznačuje tím, že u nemocných lidí dochází k zanícení a následnému zúžení průdušek. Člověk má pak problémy s dýcháním (zejména při výdechu). Tyto problémy mohou být ještě navíc doprovázené bolestí hrudníku.
Pokud člověk svůj stav nehlídá a dojde ke zhoršení, hrozí i astmatický záchvat. Jeho vznik může mít různé příčiny. Časté jsou alergické reakce na roztoče, prach, kouř, plísně, zvířata… Sami tedy můžete zabránit tomu, abyste vy nebo vaše dítě přišlo do kontaktu s alergeny.
  • Nechovejte zvířata! Vy si asi dáte říct, ale vaší ratolesti budete asi dost těžko vysvětlovat, že nemůžete mít pejska. Tak zkuste chovat třeba rybičky.
  • Nekuřte! To si musíte rozmyslet sami, jestli vám to za to stojí. Vyhnout byste se také měli zakouřeným místnostem, ale dnes už není problém najít restaurace a bary, kde se nekouří.
  • Koberce raději ne! Drží se v nich prach, a tím více roztočů.
  • Snižte vlhkost v bytě, aby se vám lépe dýchalo.
  • Spěte pod peřinami z dutého vlákna, nikoliv z husího peří.
Trápí vás astma?

Zelený čaj-lék proti rakovině

17. května 2007 v 13:21 Zdraví-nemoci

Zelený čaj - lék proti rakovině

Zelený čaj – lék proti rakovině
Je známo, že Číňané a Japonci se dožívají velmi vysokého věku a jedním z prostředků, který k tomu přispívá, je i zelený čaj. Proč bychom se nemohli inspirovat?
Latinský název pro zelený čaj je Cammelia sinensis. A jaký je rozdíl mezi zeleným a černým čajem? Rostlina se pro zelený čaj zpracovává čerstvá, pro černý čaj se listy nechávají vyschnout, tím získává černý čaj svoji chuť a barvu. Pomáhá při hubnutí Zelený čaj je další rostlinou, kterou můžeme v dnešní době bojovat proti rakovině, působí totiž proti vzniku a zvětšování zhoubných nádorů. Zelený čaj má také protizánětlivé účinky. V poslední době je ale asi nejznámější díky tomu, že zvyšuje energetický výdej v průběhu dne a pomáhá spalovat tuky, stal se tak oblíbenou součástí mnoha kapslí na hubnutí. Hlavně ne vroucí vodu Správná příprava zeleného čaje je trochu časově náročnější záležitost. Ale stojí to za to! Voda by měla být čerstvá a ne už jednou převařená a při zalévání čaje by neměla být vroucí, ale teplá tak 70 až 80 stupňů. Konvici, kterou používáte na přípravu zeleného čaje, byste neměli už používat na přípravu jiného nápoje. Pro správné rozvinutí čajových lístků je vhodné konvici před přípravou čaje nahřát. Zelený čaj by neměl přijít do kontaktu s ničím kovovým, nejvhodnější jsou nástroje a nádoby ze skla, kameniny nebo keramiky. Uchovávání zeleného čaje je další důležitou záležitostí, která má vliv na jeho kvalitu. Také byste jej neměli vystavovat přímému dennímu světlu a měl by být v těsnící nádobě. Podlehněte své fantazii To, že nemůžete samotnému zelenému čaji přijít na chuť není nic neobvyklého. Máme tedy štěstí, že existuje už mnoho obchodů, kde prodávají zelený čaj třeba aromatizovaný, s kousky ovoce (ananas, papája, jahody…) nebo doplněný o různé byliny nebo květy. Jedním z nejoblíbenějších je zelený čaj s květy jasmínu, který má nasládlou chuť i vůni. A pokud se ráda necháváte unášet svou fantazií, není nic jednoduššího, než si nakoupit suroviny a míchat si své čaje podle chuti doma sama. Pijete zelený čaj, nebo máte raději ty ovocné?

Pozor na ůnavový syndrom!

17. května 2007 v 13:21 Zdraví-nemoci

Pozor na únavový syndrom!

Pozor na únavový syndrom!
Dlouhodobá únava, která obtěžuje a omezuje v každodenním životě, je vždy varovným signálem organismu. Pokud jste permanentně vyčerpaní, i když k tomu nemáte žádný důvod, dává vám vaše tělo najevo, že není něco v pořádku.
Problém bývá často v imunitě Jestliže trvá vleklý pocit vyčerpání více než šest měsíců a nezmírňuje se ani po odpočinku nebo vydatném spánku, mluvíme o chronickém únavovém syndromu. Nemocný zvládá každodenní běžné úkoly jen s nasazením sil, trpí poruchami spánku a často i depresemi. Příčina tohoto onemocnění není lékařům dosud úplně jasná, ale prokázalo se, že souvisí s oslabenou imunitou. Většina nemocných trpí nejrůznějšími alergiemi nebo mají často zvýšenou teplotu, oteklé uzliny, zvětšené mandle a opakovaně je trápí angíny. Příčinou dlouhotrvající únavy ale mohou být také některá jiná onemocnění, která nemají mnoho typických příznaků, jako například chudokrevnost. Další možné příčiny chronického únavového syndromu:
  • Nízký krevní tlak
  • Hormonální nerovnováha
  • V minulosti prodělaná mononukleóza
  • Autoimunní onemocnění
Pomoci může cvičení i lehká strava Obtíže zkuste zmírnit nebo odstranit sami. Většině lidí, trpící únavovým syndromem, ke zlepšení paradoxně pomáhá pravidelný, nenáročný pohyb - stačí půlhodinka plavání nebo krátká procházka každý den. Do jídelníčku zařaďte hodně ovoce a zeleniny a začněte užívat multivitamínové tablety. Proti virům bojují a imunitu posilují některé bylinky, například kozinec nebo echinacea. Pokud se ani po několika týdnech váš stav nezlepší, dál budete pomalu usínat ve stoje a den v práci vás vyčerpá natolik, že už nebudete mít sílu na žádné další aktivity, navštivte praktického lékaře. Ten vás nechá vyšetřit imunologem nebo jiným specialistou. Pokusí se zjistit příčinu vašich problémů a na základě výsledků kompletního vyšetření určí léčbu, která vás vrátí zpět do života. Cítíte se často unaveni? Znáte příčiny vašich problémů, nebo nevíte, co za nimi vězí?

Rýma- skončit můžete na sále!

17. května 2007 v 13:20 Zdraví-nemoci

Rýma - skončit můžete na sále!

Rýma – skončit můžete na sále!
Mnoho lidí, ať už jsou permanentně nastydlí, nebo trpí alergií, trápí často až několikaměsíční rýma. To je samo o sobě dost nepříjemné, ale ucpaný nos není tou jedinou věcí, která vám může zkomplikovat život.
Roli hraje dědičnost Po týdnech a měsících chronické rýmy začne nos na dlouhodobé dráždění reagovat nejdříve zvýšenou sekrecí, což vede k ještě většímu namáhání sliznice a později až k tvorbě polypů. To jsou malé, nezhoubné útvary, které způsobují nejprve částečnou a později až stálou neprůchodnost nosu. K jejich vzniku přispívají kromě dlouhotrvající rýmy také genetické předpoklady. Polypy jsou velmi nepříjemné, znemožňují dýchání nosem, takže budete nuceni chodit stále s otevřenými ústy a mohou způsobovat také bolesti hlavy. Často se i po odstranění po několika letech tvoří znovu. Laser je šetrnější, ale musíte si jej zaplatit Tvorbě polypů můžete předejít už tak, že navštívíte alergologa nebo ORL specialistu, který se zaměří na léčbu chronické rýmy. Řešením již vzniklých polypů je jejich ambulantní odstranění, které se provádí buď klasickou operací, při které lékař v místní anestezii polyp odřízne a do nosních dírek pak vloží na několik dní tampóny (ty se musí pravidelně měnit), nebo s pomocí laseru. Tento zákrok je podstatně šetrnější, je téměř bezbolestný a postižené místo pak díky rychlému a rovnému řezu laserovým paprskem krvácí jen minimálně. Nosní tamponáda je v tomto případě také nutná, ale může se odstranit už za pár hodin. Laser dokáže proniknout také do vedlejších nosních dutin, kde se polypy tvoří a zlikvidovat přímo jejich ložisko. Zákrok se provádí v takzvané analgosedaci - otupění navozeném pomocí zklidňujících léků a léků proti bolesti. Odstranění za pomoci laseru však ještě stále není standardní zákrok a pojišťovna jej nehradí, zaplatíte za něj tedy zhruba 6 - 7 tisíc korun. Trápí vás neustálá rýma? Nemyslíte, že je na čase navštívit lékaře?

Pozor, ať si neuženete žaludeční vředy!

17. května 2007 v 13:19 Zdraví-nemoci

Pozor, ať si neuženete žaludeční vředy!

Pozor, ať si neuženete žaludeční vředy!
Dnešní doba přeje shonu, ráno pořádně nesnídáte, v poledne neobědváte a večer se pak nacpete vším, co vám přijde pod ruku. A do toho ještě neustálý stres z práce… A pak se nedivte, že váš žaludek nestíhá.
Žaludeční vředy - jedná se o jakési defekty žaludeční sliznice. A je prokázáno, že zhruba 10 % dospělých lidí se muselo léčit. A ono to není moc příjemné… Teda pokud vás nepostihne lehčí forma tohoto onemocnění a vřed se nezahojí sám. Jestli se potýkáte se žaludečními vředy, tak vás nejspíš velmi často bolí břicho, zejména horní část. Máte pocit pálení a bodání a nepříjemné pocity přejdou tehdy, když se najíte. Rozhodně se vám to nestane jen jednou. Bolest začne, skončí a za pár dnů propukne nanovo. Co vás může upozornit na problémy? Kromě bolesti, která se zničehonic objeví a budí vás ze spánku, můžete začít ztrácet chuť k jídlu. Z nedostatku jídla hubnete a ubíráte na váze. Někdy se ovšem může stát, že nesnesitelnou chuť zahání člověk jídlem a na váze naopak přibírá. Jestli objevíte krev ve stolici a často zvracíte, vyhledejte lékaře, který vás vyšetří. Proč vředy vznikají? Existuje několik faktorů, které zapříčiňují vznik žaludečních vředů. Ve velké míře je to stres, kouření, pití alkoholu, léky (např. Acylpyrin), rakovina, horká nebo velmi pálivá a kořeněná jídla. Vyjmenované faktory, zejména stres v kombinaci s alkoholem vyvolá zánět a porušení ochranné hlenové vrstvy, která kryje sliznici žaludku a dvanáctníku. Pakliže se vředy neléčí, zadělává si člověk ještě na větší komplikace. Patří sem například akutní perforace žaludeční stěny nebo krvácení. Máte-li podezření, že byste mohli být tímto onemocněním postiženi, navštivte ihned lékaře. Nepodceňujte léčbu, i zde je velké riziko, že už vám nemusí být pomoci. Potýkali jste se někdy se žaludečními vředy?

Jsem nemocná- LÁSKOU!

17. května 2007 v 13:18 Zdraví-nemoci

Jsem nemocná - LÁSKOU!

Jsem nemocná – LÁSKOU!
Zdá se to být sice jen jako taková nesmyslná fráze, ale když si uvědomíte, že někdo by pro lásku umřel, anebo trpí žalem a smutkem, bude to tedy jako s opravdovou nemocí. Ta také člověka dokáže pěkně ubíjet. Jenže být nemocná láskou je mnohem příjemnější.
I když namítnete, že svátek sv. Valentýna neslavíte, může to být jedna z možností, jak toho krásného, neodolatelného a chytrého muže, který vám už několik týdnů, měsíců a možná i let leží v srdci, získat. Možná se vám to zdá trapné, ale proč právě tento den nevyužít k malé recesi. Prostě ho oslovte, někam ho pozvěte a pak dodejte, že jste to chtěla udělat dávno, ale musela jste počkat na ten pravý den. Nemusíte být přece přehnaně vlezlá a skládat vaší tajné lásce poklony až k nohám. Inspirovat se klidně můžete hned ve vedlejším článku - Jak na něj, aby se do vás zamiloval? Čekám, až mě vyléčí sám "Je mi třicet let, dalo by se říct, že bych měla být už ženská, která bere věci s rezervou, nic neprožívá tak, jako když jí bylo šestnáct… Ale mám pocit, že je to právě ještě daleko horší. V šestnácti jsem brala všechno na lehkou váhu a vztahy moc neprožívala, ale teď trošku blázním. Zamilovala jsem do kolegy z práce a myslím na něj snad každou minutu, ve dne v noci, své city k němu celkem dobře skrývám, ale nevím, jak dlouho to vydržím. Vím, že je sám, ale nedokážu udělat ten první krok, abych ho oslovila." "A tak už přes půl roku chodím do práce s příjemným pocitem, že ho zase uvidím, ale k ničemu se neodhodlám. V práci si poměrně hodně rozumíme, dokážeme se bavit o spoustě věcech, ale bojím se, že i kdybych ho někam pozvala, odmítne. Pokazím všechno, to dosud hezké… A tak budu raději dál nemocná láskou, dokud mě nevyléčí on sám," říká Hanka. Jenže toho se nemusí Hanka nikdy dočkat. Je to jako s nemocí… Člověk začne stagnovat a smíří se s tím, co mu vlastně je, nebo se vydá bojovnou cestou. Kde je psáno, že jen muž je ten, který by se měl »samičkám« dvořit? I chlap se přece bojí, že mu dá ženská košem, když ji osloví. A navíc - muži jsou také rádi uháněni, nesmí to ovšem být přehnaně násilné. Naše tajná láska Jana svého muže dokázala získat, stačilo jen otevřít pusu: "V pětadvaceti jsem nastoupila jako začínající učitelka do školy. Hned na první poradě mě zaujal jeden kolega. Jmenoval se Milan a bylo mu třicet. Než jsme si potykali, trvalo to dva měsíce. Občas jsme spolu o přestávce prohodili nějaké to slovo, a to stačilo k tomu, abych se do něj zbláznila. "V takovém stavu, aniž bych mu dala něco najevo, jsem to tutlala neuvěřitelných deset měsíců. Bála jsem se ho kamkoliv pozvat, protože mi nepřišlo, že bych ho nějak zvlášť zajímala. Jenže v poslední školní den jsem to nevydržela a pozvala ho přece jen na kafe. Mou nabídku s úsměvem přijal a já se až tehdy dozvěděla, že mě celý ten školní rok tajně obdivoval. Od té doby jsme spolu už tři roky a plánujeme svatbu." Risk je zisk!? Není někdy lepší risknout neúspěch? Proč se bát? Vždyť pozvání na kafe ještě neznamená, že toho dotyčného chcete ještě ten večer mít nastěhovaného u sebe u doma… Využijte neutrální půdy (zajděte do oblíbeného baru na drink, večeře při svíčkách by byla moc nápadná), nedávejte hned své city najevo a neomdlévejte při každém pousmání se. Sama poznáte, jestli dotyčný o vás stojí. A kdyby nestál, můžete si říct, že jste to alespoň zkusila. Byla jste někdy do někoho šíleně poblázněná, aniž by to ten dotyčný věděl?

Jak posílit imunitu?Následovně!

17. května 2007 v 13:15 Zdraví-nemoci

Jak posílit imunitu? Následovně!

Jak posílit imunitu? Následovně!
Ano, přesně teď je příhodná doba k tomu, aby nás něco »skolilo«. Je tu období nekonečných viróz a chřipek. Ale my se jich nezalekneme!
Obrana: Myjte si ruce! Viry jsou všude kolem nás, v obchodě chytáme na košíky, v práci a ve škole na kliky, v rukou si několikrát za den promneme peníze. A pak, aniž bych si to uvědomili, sáhneme si na pusu, nos, vezmeme do ruky jídlo. A přitom právě v těchto místech se potvorám - virům daří nejlépe. Proto nezapomínejte na mytí rukou (nemusíte to zase přehánět a drhnout je antibaktriálními přípravky, vždyť člověk potřebuje jakýsi »ochranný štít«). Rozhodně k mytí rukou veďte i své děti. Obrana: Sportujte! Začne-li sportovat, vězte, že stoprocentně proti nemocem bojujete. Po cvičení se pořádně osušte a převlečte se do suchého. I když, pamatuji si kamarádku, která v zimě jezdila na kole, měla mokrou hlavu pod čepicí, ale nikdy neonemocněla. Rozhodně ale tyto nápady neriskujte! Obrana: Jezte zdravě, pijte! Dopujte své tělo vitamíny. V zimě hlavně citrusy, ale nezapomínejte ani na zeleninu, zejména kysané zelí, které má dostatečné množství vitamínu C. Aby sliznice odolala bacilům, musí být vlhká, proto hodně pijte, alespoň dva lity denně. Když se cítíte špatně, zkuste vypláchnout nos slanou vodou. Vyplaví se bacily! Obrana: Dopřejte si zdravý spánek! Spěte alespoň šest hodin, větrejte místnosti dostatečně i v zimě. Viry se v teple poměrně dobře drží. Před usnutím si klidně dopřejte příjemnou koupel v mořské soli, zabrat pak bude snadnější, když budete příjemně unaveni. Jak posilujete imunitní systém vy?

Pozor, bulimie může ohrozit i vás!

17. května 2007 v 13:14 Zdraví-nemoci

Pozor, bulimie může ohrozit i vás!

Pozor, bulimie může ohrozit i vás!
Příběhy bulimiček jsou si podobné jako vejce vejci. Na počátku bylo neustálé zaobírání se svou postavou, následoval kolotoč záchvatů přejídání a posléze výčitek svědomí, ve kterém se pletly stále dokola, dokud je nenapadlo dát si prst do krku a vyvolat zvracení…
Recept na ideální postavičku? "Myslela jsem si, že jsem přišla na skvělou věc. Mohla jsem se nacpat k prasknutí, splácat páté přes deváté bez toho, abych cítila pocit viny. Prostě jsem se po mých několikahodinových orgiích, během kterých jsem snědla asi tolik, co normální člověk za dva, za tři dny, vyzvracela a všechno se zdálo být ok," popisuje dvaadvacetiletá bulimička Tereza. "Teprve po čase jsem si s hrůzou uvědomila, že se pohybuji v začarovaném kruhu, ze kterého není úniku. Všechno začalo úplně nevinně, až mi jednoho dne došlo, že jsem se stala otrokem sebe sama." Připouští, že toho věděla o bulimii poměrně dost, přesto se jí nepodařilo zabránit tomu, aby ji tato nemoc pomalu a nenápadně svazovala. Zapamatujte si - hladovění vede k přejídání Většina bulimiček se, stejně jako Tereza, zpočátku ve svém jídelníčku přísně omezovala a držela drastické diety, které se ve chvílích, kdy už se nevydržely trápit, střídaly se záchvaty přejídání. Pak byly schopny během několika málo minut sníst více, než za celý předchozí týden. To však vede téměř nevyhnutelně k následným výčitkám svědomí typu »panebože, co jsem to udělala?« Třicetiletá Soňa varuje před bulimií všechny dívky, které si zahrávají s vlastním zdravím: "Pokud si myslíte, že všechno vyřešíte tím, že si po každém jídle strčíte prst do kru, jste na velkém omylu! Proberte se, dokud je čas a radikálně změňte své stravovací návyky, jinak budete litovat." Soňa ví o čem mluví, už pět let marně bojuje sama se sebou. "Poslední dobou je to trochu lepší, ale jednou za čas se zkrátka neovládnu a ulítnu. Pak se trápím výčitkami a nevím, jak z toho ven," dodává. V žádném případě se nepokoušejte po jídle vyvolat zvracení. Přejídání se dá zabránit několika způsoby - pomáhá omezit zásoby v ledničce a spíži na minimum, ale zároveň nehladovět. Právě po hladovce přichází bulimický záchvat nejčastěji. Máte podobné »žrací a zvracecí záchvaty«?

Změňte životosprávu,ale pozor na zdraví!

17. května 2007 v 13:10 Zdraví-nemoci

Změňte životosprávu, ale pozor na zdraví!

Změňte životosprávu, ale pozor na zdraví!
Heslo »Sportem ku zdraví« je jistě pravdivé, ale určitě znáte také jeho pozměněnou podobu - sportem k trvalé invaliditě. Zvlášť začátkem roku praskají posilovny a fit centra ve švech, lidé chtějí uklidnit své výčitky svědomí z vánočního přejídání a skáčou do zdravého způsobu života přímo po hlavě.
Zeptali jsme se za vás Pravidelné trénování ale není hračka a když si nechcete přivodit zdravotní problémy, musíte cvičit s rozvahou, jinak vašemu tělu horlivá snaha spíše uškodí. Mistryně světa v kategorii Fitness Model Šárka Holá má s trénováním bohaté zkušenosti a kromě toho, že sportuje tři až pět hodin denně, se zabývá také poradenskou činností. Proto jsme se jí zeptali, čeho byste se měli vyvarovat, pokud jste se rozhodli pro pravidelné cvičení a změnu životosprávy. Na co by měli pamatovat ti, kteří se cvičením začínají? "Cvičením začnete i nový životní styl. Zkuste před vstupem do posilovny pár dní chodit hodně pěšky, trochu se proběhnout a protáhnout. Je dobré začínat s instruktorem, který vám ukáže cviky a naučí vás, jak je správně provádět. Také dá pozor na to, abyste se nepřetěžovali a mohli se druhý den pohnout. Nesprávné cvičení může vyvolat zdravotní problémy, např. svalovou horečku, natažení svalů a šlach nebo nachlazení." Měli by si ti, kteří s cvičením začínají, nechat sestavit tréninkový plán? "Určitě ano. Ten se pak v různých obdobích bude měnit s ohledem na vaše možnosti. Až se naučíte vnímat své tělo, budete schopni cvičit sami a kombinovat různé svalové partie." Co se může stát, když to někdo právě na začátku přežene a ještě při tom bude hladovět, aby dosáhl co nejrychleji výsledku? "Rozhodně nehladovte, tím se nic neřeší a jen se trápíte! Stravu si rozdělte na několik menších denních dávek. Naučte se číst etikety. To, že na nějakém výrobku je napsáno light nebo fitness neznamená, že ten vedle není méně tučný. Nezapomeňte volit správné potraviny a dodržovat pitný režim, jinak vás JO-JO efekt nemine. Nezoufejte, pokud se první výsledky nedostaví okamžitě, zpočátku to jde pomalu, ale pak si tělo zvykne a začne kladně reagovat. Mně to trvalo rok, i když jsem sportovala už dříve. Vydržet ale určitě stojí to za to!" Víte, jak správně cvičit a neublížit si?

Čočky:Super vychytávka pana Wichterleho

17. května 2007 v 13:10 Zdraví-nemoci

Čočky: Super vychytávka pana Wichterleho

Čočky: Super vychytávka pana Wichterleho
Doby, kdy krátkozrakým nezbývalo nic jiného, než nosit příšerné, obrovské brýle s tlustými skly a kostěnými obroučkami, jsou dávno pryč. Návrháři naštěstí povýšili brýle na módní doplněk a díky panu Wichterlemu vidí dobře i ti, kteří se rozhodli je nenosit vůbec.
Už žádné komplexy Právě tomuto věhlasnému chemikovi vděčí mnoho lidí nejen za to, že vytvořil první silonové vlákno, ale také za to, že díky němu v roce 1961 poprvé spatřily světlo světa měkké kontaktní čočky. Od té doby ušly velký kus cesty a dnes jsou naprosto běžnou a pohodlnou pomůckou pro korekci zraku. Nic naplat, s čočkami jste svobodnější než s brýlemi - můžete bez omezení sportovat, v sauně nebo při změnách teploty se vám už nezamlží skla, z nosu vám nesklouzávají obroučky a ti, kteří mají z nošení brýlí komplexy, si mohou opět zvednout sebevědomí. Pozor na vřed rohovky! Přesto, že dnešní čočky jsou vyrobeny z materiálu, který nevysychá a zároveň propouští kyslík, stále jsou cizím tělesem v oku a proto při jejich nesprávném používání hrozí ošklivé komplikace, zánětem spojivek počínaje a vředem na rohovce konče. Pokud chcete nosit kontaktní čočky, musíte dodržovat přísné hygienické zásady. V prvé řadě byste nikdy, za žádných okolností neměli spát s čočkami, které jsou určeny pouze pro denní nošení! Při prodlouženém nošení se riziko vzniku rohovkových vředů, které mohou končit až transplantací rohovky nebo oslepnutím, zvyšuje více než pětinásobně. Na čočkách se nevyplatí šetřit - pokud je používáte více dní než máte, opět zvyšujete riziko vzniku vředu, nemluvě o tom, že nošení se stává značně nepříjemným. Na kolik vás vyjdou? Cena čoček neroste s počtem vašich dioptrií, ale liší se podle výrobce a periodicity. Existují čočky denní, čtrnáctidenní, měsíční i půlroční, barevné nebo pro korekci astigmatismu. Kvalitní čtrnáctidenní čočky, které zajišťují očím optimální pohodlí, stojí zhruba 15 - 25 korun denně. Chystáte se pořídit si kontaktní čočky, nebo zůstanete věrni brýlím?

Choroboplodné potvory jsou všude-odporné!

17. května 2007 v 13:08 Zdraví-nemoci

Choroboplodné potvory jsou všude - odporné!

Choroboplodné potvory jsou všude – odporné!
Možná se štítíte erárních záchodků a sedaček v městských autobusech, protože špínu prostě nemůžete vystát, ale jste si jistá, že při vašem běžném superzdravém každodenním režimu nenachytáte bakterií daleko víc?
Všechny následující běžné drobnosti vás vystavují střetu s pěkným hejnem choroboplodných potvůrek. Tipla byste ale, že pořadí nebezpečnosti je od nejmenšího k největšímu? Testování kosmetiky v obchodech Tohle vás asi nepřekvapí - drtivá většina kosmetických testerů se jen hemží plísněmi, stafylokoky a dalšími »milými« překvapeními. V tak malém množství, které na sebe aplikujete, je ale pravděpodobnost nějaké nepříjemné nákazy téměř nulová. Raději ale rtěnky, stíny a tužky zkoušejte přeci jen na hřbetu ruky. Opakované používání láhve s vodou Když dopijete láhev, jednoduše si ji jdete napustit znovu? Na vodě z kohoutku skutečně vůbec nic špatného není, ale chyba je v láhvi! I když ji propláchnete, nečistot se nezbavíte úplně (zvlášť když zapíjíte jídlo) a po několikátém použití už se hrdlo doslova hemží bakteriemi. Pokud nechcete neustále mít nádobí (i tu láhev klidně přidejte do myčky a můžete ji s klidem použít znovu), používejte jednorázové kelímky. Chození do fitka Vybavení zadýchaných posiloven a sportovních center je přímo líhní různých kožních onemocnění. Nemáte-li po těle drobné ranky, příliš nebezpečí vám nehrozí, ale noste si raději různé ručníky jako podložku na posilovací stroje a na stírání potu. Vyhýbejte se i erárním karimatkám! Cokoliv si můžete nosit sama, dělejte to, Alespoň vás to bude motivovat cvičit i doma! Oběd u pracovního stolu Vaše pracovní plocha je dost možná špinavějším místem, než firemní toaleta. Co chvíli chmátnete tu po mobilu, tam zase po složce dokumentů, které tu už týden zapadají prachem, tuhle po kolegově propisce… A samozřejmě neustále něco datlujete do počítače. Pokud sdílíte kancelář s několika lidmi, nacházíte se v epicentru chřipkové epidemie. Největší chyba, kterou můžete udělat (předpokládejme, že olíznout monitor by vás nenapadlo), je rozbalit si mezi pracovními resty kuřecí sendvič a »za pochodu« ho přikusovat. V opačném případě toho spořádáte o mnoho víc, než by vám bylo milé… Dostihla vás už letos chřipková epidemie?

Vyčerpanost: Nesmí vás na jaře potkat!

17. května 2007 v 13:08 Zdraví-nemoci

Vyčerpanost: Nesmí vás na jaře potkat!

Vyčerpanost: Nesmí vás na jaře potkat!
Máte každý rok s příchodem jara náladu pod psa a po běžném dni v práci se cítíte, jako byste právě doběhla maraton či zdolala Mount Everest? Nebo se vás vyčerpanost, která přichází společně s jarem vůbec netýká? Pokud patříte spíše do té první skupiny, máme pro vás pár tipů, jak se s jarní únavou vypořádat.
Tip č. 1: Nepřecházejte chřipku! Podle lékařů je jarní únava naprosto přirozenou reakcí organismu a čím delší a tužší byla zima, tím více je po ní organismus »zdevastovaný« a potřebuje zkrátka pořádně dobít baterky. Pokud ale období apatie a vyčerpanosti přetrvává ještě v dubnu nebo květnu, může být příčinou nedoléčená chřipka nebo viróza. S úspěšnou prevencí je proto třeba začít ještě v zimě. Pokud se vám chřipková epidemie nevyhne, rozhodně nemoc nepřecházejte, zalezte si do peřin a nevystrkujte nos, dokud nebudete opět fit. Pořád je lepší být pár dní na »nemocenské« než se celé jaro cítit jak vyždímaný hadr. Tip č. 2: Neodporujte organismu! Jednoduše - když se cítíte unavení, nesnažte se za každou cenu přemáhat. Po příchodu z práce se klidně na hodinku natáhněte, dopřejte svému tělu odpočinek. S jarní únavou se paradoxně lépe vypořádáte, když do svého programu začleníte pravidelný sport. Nemusíte chodit zrovna čtyřikrát týdně do fitka, stačí, když se obden vydáte na alespoň půlhodinovou procházku probouzející se přírodou. Tip č. 3: Nadopujte se vitamíny! Rada, která se dá použít téměř univerzálně, že? Ale právě začátkem jara je opravdu důležité, abyste organismus, kterému se přes zimu přeci jen tolik vitamínů nedostalo, odškodnila za dlouhé týdny strádání. Hned, jak bude v obchodech k dostání, dopřávejte si v hojném množství tuzemské ovoce a zeleninu. Dovezené plody, které jíme celou zimu, sice vypadají i chutnají téměř stejně, ale ve »skleníkovém« ovoci, které bylo sklízeno ještě nezralé a následně dlouho skladované, je přeci jenom podstatně méně vitamínů. Jak se umíte s jarní únavou vypořádat vy?

Obezita útočí!Rakovina je na blízku!

17. května 2007 v 13:06 Zdraví-nemoci

Obezita útočí! Rakovina je nablízku!

Obezita útočí! Rakovina je nablízku!
To, že obezita je nežádoucí a našemu zdraví neprospívá, dobře víme. Kila navíc ohrožují kardiovaskulární systém, nadváha zatěžuje kosti a klouby a má celkově negativní dopad na organismus.
Rakovina prsu a obezita Nadváha je výstražným znamením toho, že pokud rapidně nezměníte svůj životní styl, propracujete se brzy až k obezitě, která s sebou nese mnoho zdravotních rizik. V jedné věci je velmi zrádná - obezita nebolí. Nic vás nevaruje a ve chvíli, kdy se projeví první potíže, může už být na léčbu nejvyšší čas! Vědecké výzkumy například prokázaly souvislost s vysokým množstvím tělesného tuku a karcinomem prsu - bylo zjištěno, že rakovinou trpí častěji ženy, kterým prudce stoupla hmotnost v období po prvním těhotenství, ve věku mezi třiceti až padesáti lety nebo po menopauze. Přitom právě ve věku mezi 30 - 39 lety podle statistik ženy nejvíce přibírají na váze. Těhotenství a obezita Ženy, které svou postavu a od ní se odvíjející zdravotní rizika neřeší, i když se jejich hmotnost pohybuje na hranici nadváhy a obezity, se možná přeci jen pokusí o zlepšení životosprávy v období těhotenství. Jestliže máte více než pár kilogramů navíc a rozhodnete se otěhotnět, vystavujete se zvýšenému riziku vzniku cukrovky a od ní se odvíjejících závažných komplikací. Výrazná nadváha nebo obezita matky ale má negativní účinek i na dítě. Pokud není vaše životospráva a váha ideální, měla byste s nápravou začít co nejdříve před otěhotněním. Nezáleží totiž jen na tom, kolik budete vážit v těhotenství, ale také na tom, kolik jste vážila už před početím. Výsledky studie vědců z Ohio State University, které byly publikované v odborném časopise Pediatrics, prokázaly, že děti žen, jež trpěly ještě před početím obezitou, k ní mají rovněž sklony. Kromě obezity se dědí také společné stravovací návyky, což je pro dítě rovněž nebezpečné. Máte sklony k nadváze? Hlídáte si nějak svá kila?

1. bleskovka

16. května 2007 v 19:58 Soutěže a bleskovky
Ahoj lidi sem tu já a taky 1. bleskovka!
Je to jednoduchý
Napište:
1)jak se máš?
2)líbí se ti můj blog?
3)co chceš za diplom?
a to je vše!!
Ještě nezaopomeňte taky na váš blog ať vim kam vám mám napsat že ste případně vyhráli diplom!
Zatim se mějte a pište

Soutěž!!!!!!!!!!!!

14. května 2007 v 19:31 Novinky
Ahoj lidi prosim hlasujte pro mě!!Je to můj druhej blog!!!
A je to soutěž o nej blog!Je to na: *klik*
V tý soutěži tam jsem jako Verca!Please hlasujte pro mě!Díky předem

Skvělá imunita:Viry jsou bez šance!

14. května 2007 v 19:03 Zdraví-nemoci

Skvělá imunita: Viry jsou bez šance!

Skvělá imunita: Viry jsou bez šance!
Nízká obranyschopnost je dalším negativem, které s sebou nese moderní doba. Pokud žijete ve větším městě nebo v oblastech, kde je znečištěné ovzduší, dostává vaše imunita pořádně zabrat.
Stačí vám, aby na vás někdo zakašlal v tramvaji a stoprocentně druhý den skončíte v peřinách? Pokud jste přesvědčena, že máte jednoduše slabou imunitu a nemocem se neubráníte, ani kdybyste se postavila na hlavu, možná budete překvapena, jak je váš organismus silný. Stačí ho jen trochu »nastartovat«. Pokud budete dodržovat alespoň dvě základní pravidla na posílení imunity, uvidíte, že vaše snaha brzy přinese ovoce. Pravidlo první - nebojte se chladu! Navléci se okamžitě do silných svetrů a zabalit se do dek, kdykoliv ucítíte byť jen náznak chladu, je ten největší nerozum, jakého se můžete dopustit. Máte pocit, že otužování je jen pro blázny? Když myslíte… Ti blázni si ale užijí život pravděpodobně o pár let delší a zdravější než ti, kteří se nechtějí »nastudit«, jímá je panická hrůza z toho, že ofouknou a mají doma ve dne v noci teplotu minimálně šestadvacet stupňů. Pletené vesty přenechejte raději babičce a začněte s otužováním. Nikdo po vás samozřejmě nechce, abyste se v lednu chodili namáčet do Vltavy, nebo běhali v mrazech polonazí. S otužováním je třeba začít postupně. Pokud byste za normálních okolností pod chladný proud vody nevstoupila, zkuste se předtím důkladně prohřát v sauně. Pak si budete ve vlažné (a po určité době i studené) sprše přímo libovat. Pokud otužování vezmete opravdu vážně, budou se vám viry vyhýbat obloukem. Pravidlo druhé - buďte v pohodě! Nepodceňujte vliv duševního zdraví na to fyzické. Stres je pro viry tím nejlepším spojencem a pokud jste permanentně uštvaní a zničení, není se čemu divit, že pochytáte ze vzduchu všechny možné virózy. Dopřejte si více času na odpočinek. A nevymlouvejte se, že to nejde… Vždyť co je lepší - užívat si prodloužený víkend v horách či na kolech v Jižních Čechách, nebo ležet stejně dlouhou dobu v posteli, zpocená a obklopená kapesníky a paraleny? Umíte předcházet nemocem?

Nechejte se »popálit« – kopřivou!

14. května 2007 v 19:02 Zdraví-nemoci

Nechejte se »popálit« - kopřivou!

Nechejte se »popálit« – kopřivou!
Kopřivy nepatří zrovna k těm oblíbeným rostlinkám, protože pěkně žahají. Projít se loukou a přitom mít nohy ošlehané od kopřiv není nic příjemného. Na druhou stranu kopřivy vám neublíží, jsou totiž zdraví velmi prospěšné.
Kopřiva je plevelná rostlina a většina zahrádkářů se ji snaží ze svého pozemku vymýtit. Pro mnohé z nás jsou její žahavé chloupky opravdu »postrachem«, ale když se na kopřivu podíváte z té lepší stránky, může vám hodně pomoci při nemocech. Přestaňte se jí bát a začněte s ní »spolupracovat«! Bacha na tu příkopovou! Začněte ji sbírat, nejlépe v jarních měsících - teď je k tomu příhodná doba. Pravdou je, že její »žahadla« mohou způsobit alergickou reakci, proto na ni běžte raději v rukavicích. Vybírejte ty mladé kopřivy, které rostou na prosluněných místech. Vyhýbejte se příkopům a sběru u silnic (i místům, kde se kopřivě podezřele daří, tyto lokality bývají ve velké míře zamořeny dusičnany), tady rostlinky příliš zdravé nebudou. Můžete si udělat hezkou procházku, vyrazit do přírody a spojit ji se sběrem bylinek. Na rány jako dělaná Po usušení kopřiva své dráždivé látky ztrácí a působí protialergicky. K nejdůležitějším látkám, které kopřiva obsahuje, patří chlorofyl - má protizánětlivý a hojivý účinek. Máte problémy s vysokým krevním tlakem? Vezměte jed na to, že tahle žahavka jej sníží. Sníží i vysokou hladinu cukru, je tedy vhodná i pro diabetiky. Rozhodně v ní můžete hledat i vitamín C. Pročistěte se! Kdy jindy pročistit organismus než na jaře. Pijte čaje, zkuste si naordinovat vlastní kúru a alespoň tři týdny čaj z kopřiv popíjet - z vašeho těla se odplaví velké množství škodlivých látek (pijte alespoň tři šálky denně, jeden ráno nalačno a další dva během dne). Budete se cítit velmi pružně, svěže a mladě. Použít ji můžete ale také zevně. Pakliže máte problémy s vlasy - mastí se vám nebo vám padají. Připravit se dají tinktury, oleje, koupele. Vhodné jsou například při bolesti zad. Berete kopřivu jako léčivku, nebo jako otravný plevel?