Na světě člověka není,aby se zalíbil všem..

Žluté zuby? Blééé… mazejte je vyčistit!

26. ledna 2008 v 10:40 |  Tvář
Žluté zuby? Blééé… mazejte je vyčistit!
Úsměv je jistě důležitým komunikačním prostředkem. Pokud ale ceníte zkažený zažloutlý chrup, efekt se jaksi vytrácí.

Čistit, čistit a zase čistit

Většina z vás si zuby asi čistí pravidelně, ale tušíte, co se v ústech děje, když odložíte zubní kartáček? Na zubech se v zápětí uloží ochranná tenká vrstva bílkovin vysrážených ze slin. Do tohoto povlaku se ihned nastěhují mikroorganismy z ústní dutiny. Tam, kam se zubní kartáček dostane jen velmi obtížně nebo vůbec, se vytvoří lepkavá hmota, nazývaná zubní mikrobiální povlak, neboli plak.
Pokud čištění zubů zanedbáváte, poskytujete mikrobům v plaku dostatek času a příležitosti, aby se mohli množit a následně produkovat spoustu nebezpečných látek. Způsobují například zánět dásní nebo poškozují zubní sklovinu a mají na svědomí vznik zubního kazu.

Co dokáže fluorid

Mikrobi zvládnou během dvaceti minut zpracovat určitou skupinu zkvasitelných cukrů tak, že výsledným produktem jsou organické kyseliny. Ty rozpouštějí, přesněji odvápňují zubní sklovinu. I když je zubní sklovina nejtvrdším známým biologickým materiálem, kyselinám neodolá a výsledkem je zubní kaz. Postupné rozpouštění zubní skloviny dokáže zpomalit fluorid obsažený v zubní pastě. Dokáže znovu vázat vápník a fosfát, a tak vytvářet nový materiál, podobný sklovině, který navíc čelí kyselinám mnohem lépe.

Hollywoodský úsměv

Možná i vy máte problém s barvou skloviny, i když si zuby čistíte pravidelně a pečlivě. Zářivé bílé zuby jsou do určité míry dány od přírody, ale souvisí také s životosprávou. Během života sníme obrovské množství potravin, vypijeme litry a litry kávy a čaje. Někteří z nás vykouří také spoustu cigaret.
To vše může způsobit, že náš chrup není zdaleka tak bílý, jak bychom si představovali. Dopracovat se zpět k původní bílé barvě zubů není vůbec jednoduché. Tyto snahy často provází poškozená zubní sklovina. Poněvadž některé bělící zubní pasty obsahují hrubá abraziva nebo peroxidy, obraťte se raději na odborníky.
Jakým chrupem se můžete pochlubit vy?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Moniseq Moniseq | 8. června 2008 v 14:27 | Reagovat

tak já jsem kdysi kouřila tak vzadu jsou bíložluté.. jinak je  mám docela  bíle.. :-P

2 Nikol Nikol | 8. června 2008 v 18:41 | Reagovat

Zuby mám krásně bílé a to jsem kuřačka (docela silná), a co si budem nalhávat i to červené vínko si dám a čaje piji po litrech. Zuby si ale velmi šetrnou a spolehlivou metodou bělím a jsem spokojená:)

3 Mischa-Mouse Mischa-Mouse | Web | 20. června 2008 v 10:07 | Reagovat

Mno, já nemám tak hezké zuby a to používám bělicí pastu, ústní vodu a bělicí pudr..Mno :-D...

4 monča monča | 4. února 2009 v 19:43 | Reagovat

mohu se zeptat Nikol,co používáš za bšlící metodu?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama