Na světě člověka není,aby se zalíbil všem..

Návrhářka Monika Drápalová: Mám stále chuť něco objevovat

24. března 2008 v 13:10 |  Slavní návrháři a pod.

Návrhářka Monika Drápalová: Mám stále chuť něco objevovat

Ráno vyjdete jenom v halence, večer ji můžete spustit a jsou z ní šaty, tak například i taková překvapení chystá návrhářka Monika Drápalová ve své nové kolekci pro tuto sezónu.

Podařilo se vám prosadit i v zahraničí, což není mezi českými návrháři zatím až tak časté. Jak zvládáte své přesuny mezi Čechami a Paříží? Uvažovala jste o tom, že byste se usadila ve Francii natrvalo?
V určité době jsem uvažovala o tom, že by to zřejmě bylo praktičtější, ale nakonec pro mě bylo vždycky nepředstavitelné vše v Čechách opustit a zůstat v cizí zemi. Na cestování jsem si zvykla a svým způsobem to pro mě byl i zajímavý životní styl. Pořád na cestě… V současné době však mám roční holčičku, takže s cestováním to je trochu složitější.
V roce 2001, kdy v Lyonu začínal projekt mladých módních návrhářů, vás doporučila i návrhářka Liběna Rochová. Co myslíte, že nakonec rozhodlo o vaší cestě do Lyonu?
Tenkrát mi říkali, že jsem přesně prototyp návrháře, kterého do pasáže hledají. Mladý návrhář, který začíná budovat svoji značku, krátce po ukončení školy, ale už s určitými zkušenostmi. Měla jsem také velké plus, že v té době jsem se v Čechách už začala objevovat v módních časopisech, což se ve Francii velmi cení, to se tam podaří jen opravdu úspěšným návrhářům.
V Lyonu jste dostala obrovskou šanci - v pasáži Thiaffait vám nabídli pro vaši práci, stejně jako ostatním vybraným návrhářům, butik a dílnu. Jistě jste se snažila ji maximálně využít, jak se vám to dařilo?
Tak jednoduché to tenkrát nebylo. Dostala jsem k dispozici tyto prostory, ovšem za cenu běžného pronájmu. To mě tenkrát samozřejmě vyděsilo, protože jsem neměla žádnou jistotu, že tyto peníze vydělám. Ale moje modely měly úspěch na první přehlídce, a tak jsem to riskla. V tom je právě přínos pasáže Thiaffait, pomůžou vám se prezentovat, najít zákazníky a kontakty, vše ostatní je na vás.
Jaká byla vaše zahraniční klientela? Čím neznámá česká návrhářka oslovila lyonské zákaznice?
Byly to ženy všech věkových kategorií a proporcí. To pro mě bylo velké překvapení! V Čechách jsem si myslela, že tvořím lehce extravagantní módu, převážně pro svoje vrstevnice… Ale zaujala jsem ženy, které hledaly něco nového. V zemi, kde dostanete koupit všechny světové módní značky, je velký zájem o originalitu a jedinečnost. A východní země jsou pro Francouze stále trochu exotické.
Byla jste si již od počátku studia na textilní průmyslovce jistá tím, že chcete tvořit módu?
Byla. Já jsem se věnovala kreslení už odmalička. Bavilo mě hodně i modelování, ta práce s prostorem, takže v módě jsem to mohla spojit dohromady. Na střední škole mě to ale teprve »chytlo«, začali jsme dělat první modely, přehlídky a já jsem věděla že chci jít dál.
Francouzské tvůrčí prostředí se jistě liší od českého. V čem vidíte hlavní odlišnosti v přístupu k mladým módním návrhářům?
Ten přístup je hlavně více praktický. Začínající návrháři jsou už na škole připravováni na to, aby se dokázali po ukončení studia uplatnit. Navazují spolupráce s firmami, chodí na stáže, takže jsou seznámeni s prostředím, do kterého vstupují. Také mají více šancí, aby ukázali talent, protože o začínající talenty je zájem. V tom vidím zatím náš velký handicap.
Vaše modely mají stále v zahraničí úspěch, na nedostatek zákazníků si asi stěžovat nemusíte. Jak je tomu v Čechách?
V Čechách je zatím těžké dostat novou značku na trh. Pokud nemáte vlastní butik, nemáte jiné šance, jak modely prodávat. Zatím tady neexistují obchody, které by nakupovaly domácí tvorbu. Pro mě je zajímavější nabízet kolekce do zahraničí a v Čechách pracuji jen pro svoji klientelu přímo v ateliéru.
Žila jste v zahraničí, stále jste v kontaktu s jiným než českým prostředím - jak byste hodnotila oblékání Češek ve srovnání s Francouzkami? Francie platí za Mekku módy, co se od francouzských žen můžeme ještě učit?
Asi sebevědomí a umění užívat si život. A k tomu patří samozřejmě i móda. Není to nic vážného, móda je hra - to si možná české ženy stále nechtějí uvědomit.
Jaký je váš styl oblékání? Liší se vaše oblečení svým stylem od módní filozofie vašich modelů?
Moje oblékání vychází ze mě, stejně jako modely, takže styl zůstává zachován. Jenom přiznávám, že oblečení jiných žen se věnuji více, než tomu svému. Na to už většinou nezbývá moc času..
Čím hodláte dámy překvapit v kolekci pro jaro a léto 2008?
Je to hodně barevná a veselá kolekce, ve které se snažím použít více variant a proměn oblečení. Takže takové »dva v jednom«. Ráno vyjdete v halence a odpoledne ji spustíte a proměníte v šaty. To je moje představa o tom, co může ženu v dnešní době potěšit.

Fotogalerie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama