Na světě člověka není,aby se zalíbil všem..

Štíhlá linie-diety

Pijte zeleninu! Nejsme králíci!

20. července 2010 v 16:38 | verča

Džusy se zeleniny jsou zdravé

Všude je plno zeleniny a všichni víme, jak je zdravá. Ale copak jsme králící? Zeleninové džusy jsou dokonalý nápad!
http://redakce.atlas.cz/edition_files/images/0/12970803.jpg
Jednak proto, že patří mezi syrovou potravu, kterou nutriční specialisté doporučují pro zdravý životní styl. Dalším dobrým důvodem je, že nikdy do sebe nedostanete najednou tolik zeleniny, kolik jí potřebujete na vyrobení jedné sklenice šťávy.

Recepty podle Gwyneth Paltrow

19. července 2010 v 12:51 | verča
gwyneth paltrow
Recepty pro detoxikační kúru podle Gwyneth Paltrow.

Salát z mrkve se zázvorovou šťávou

Rozkrájíte malý hlávkový salát, přidáte 1/4 červené cibule najemno nasekané a 1/4 avokáda. Zálivku připravíte v mixéru. Rozmixujete jednu velkou mrkev a jednu velkou šalotku a přidáte dvě lžíce čerstvé zázvorové šťávy, lžíci bílého misa, dvě lžíce octa a lžíci praženého sezamového oleje. Vedle smícháte 1/4 šálku oleje z hroznů a 2 lžíce vody. Nakonec vše promícháte a můžete servírovat.

Brokolicová polévka

Tento základní postup se dá použít pro přípravu jakékoli zeleninové polévky.
 • 1 polévková lžíce olivového oleje
 • Tence nakrájet stroužek česneku
 • 1/2 žluté cibule, nahrubo nakrájené
 • 1ks brokolice nakrájené na malé kousky
 • 2,5 šálku vody
 • 1/4 čajové lžičky soli a čerstvě namletého černého pepře
 • 3/4 šálku řeřichy
 • 1/2 citrónu
Na pánvi zahřejte olivový olej, přidejte česnek, cibuli. Potom přidejte k brokolici, kterou vaříte ve vodě a dohromady vařte cca 4min, přidejte sůl a pepř, přiveďte do varu. Potom nalijte polévku do mixéru, můžete přidat řeřichu a rozmixujte. Polévku podáváme s trochou čerstvého citronu.

Další recepty v celém článku.

Hvězdné hladovění

19. července 2010 v 12:45 | verča
Pije denně minimálně tři litry vody, aby udržela svalový tonus a zbavila tělo toxinů.

Eva Longoria

Pije denně minimálně tři litry vody, aby udržela svalový tonus a zbavila tělo toxinů.

Když se novináři ptají celebrit, jak si udržují štíhlou postavu, odpovědí bývá s oblibou jóga a dědičné dispozice.

Občas přidají, že sice neodolají hambugerům a hranolkám, ale naštěstí to všechno vyběhají kolem dětí. Jak sympatické. Většinou lžou.
pokračování v celém článku.

Pozor! Jsou tu nové poruchy přijímání potravy! (díl 2.)

21. června 2007 v 10:45

Pozor! Jsou tu nové poruchy přijímání potravy! (díl 2.)

Pozor! Jsou tu nové poruchy přijímání potravy! (díl 2.)
V prvním díle jsme vám představili dvě nové nemoci. Neznáte však ještě všechno. V dnešní části vám povíme o dalších poruchách přijímání stravy, které mohou stát jejich oběti i život!
Ortorexie: zdravé stravování Ortorexie je název pro posedlost zdravým stravováním. Zatímco anorexie a bulimie jsou poruchy příjmu potravy, kde se jedná především o kvantitu, u ortorexie jde o kvalitu. Poprvé ji popsal americký lékař Steve Bratman, který jí trpěl sám. Ortorektik se stává obětí jídla stejně jako anorektici nebo bulimici - celý jeho svět se točí kolem toho, co jí, ale také jak se to připravuje, počítá i kalorie každé potraviny, vyhledává nové a nové informace o zdravém stravování. Vše musí být »zdravé« (je jedno, jestli to zdravé opravdu je, důležité je to, že to za zdravé považuje on), což vyžaduje přísné odříkání. Ženy, které jsou často obětí této nemoci, jsou velmi štíhlé (protože jí potraviny nízké na kalorie), vypadávají jim vlasy, nemají menstruaci, mohou trpět i chudokrevností. K fyzickým příznakům se však často nabalují i psychické problémy jako jsou deprese, sociální izolace a podobně. Nejvýznamnější částí léčení je proto psychoterapie. Chorobná žravost Lidé, kteří trpí chorobnou žravostí, se potají oddávají jídlu, které spořádají velmi rychle (»žravě«) a je jim prakticky jedno, co vlastně jedí. Často to dělají v noci, aby je nikdo neviděl. Mnozí z nich také předstírají, že vlastně drží dietu, přes den skoro nic nejí, ale v noci si to kompenzují. Poté je zachvacují pocity viny. Rozdíl mezi bulimií a chorobnou žravostí je ten, že bulimici si žravost kompenzují například zvracením nebo požíváním projímadel. Ti, co trpí chorobnou žravostí, však váhu jen nabírají, což vede k obezitě, která způsobuje mnoho zdravotních problémů, od nemocných kloubů až po kornatění tepen. Obézní lidé tak často kvůli kumulaci různých zdravotních problémů dříve umírají. Dle průzkumů trpí chorobnou žravostí až 50 % všech obézních lidí. Typickou obětí je žena mezi čtyřicítkou a padesátkou, která trpí depresemi, je nejistá a jídlem si kompenzuje neúspěchy v životě. Vhodnou léčbou je proto kombinace návštěv psychologa a odborníka na výživu. Věříte, že tyto nové poruchy mohou vážně ohrozit mnoho lidí?

Vykašlete se na fast foody, vaše tělo vám »poděkuje«!

21. června 2007 v 10:44

Vykašlete se na fast foody, vaše tělo vám »poděkuje«!

Vykašlete se na fast foody, vaše tělo vám »poděkuje«!
Vyvážená strava, která je základem pevného zdraví, by neměla být jednostranná. Takže pokud se chcete dožít vysokého věku, fast foody ve vaší ulici by vás příště měly nechat chladnou a po zdroji energie byste se měla poohlédnout spíše jinde.
Třikrát do týdne není čas od času! Nejenom, že pořádný megaburger se sýrem je doslova pohromou pro vaši štíhlou postavu, je příčinou tukových polštářů a celulitidy, ale obsahuje žalostně málo vitamínů a vlákniny. Což ale určitě už víte, že? Ale když je tak dobrý… Čas od času si samozřejmě můžete bez výčitek svědomí podobnou dobrotu dopřát, ale své tělo byste měla nadopovat především vitamíny a antioxidanty. I když vás farmaceutické firmy denně v reklamách přesvědčují o tom, že bez jejich vitamínů zřejmě do tří týdnů »zemřete«, nemusíte se ládovat drahými doplňky z lékárny, pokud je váš jídelníček vyvážený. Některé vitamíny dokáže naše tělo úspěšně skladovat a vytváří si zásoby třeba i na rok dopředu, jiné musíme doplňovat denně. Celozrnné výrobky - vláknina, vitamíny a prevence rakoviny Víte, proč nás lékaři a odborníci nabádají, abychom bílé pečivo jednou provždy nahradili celozrnným? Nejde o to, že by mělo méně kalorií a lépe se po něm hublo, ale celozrnné produkty obsahují hrubou vlákninu, která doslova »vykartáčuje« naše střeva a zbavuje je nestravitelných zbytků. Svrchní části zrn mimoto obsahují ještě jednu důležitou látku - thiamin neboli vitamín B1. Ten je velmi důležitý pro správnou funkci centrálního nervového systému a metabolismu. Thiamin působí jako antioxidant, což znamená, že neutralizuje volné radikály, které způsobují rakovinu. Proto si příště, až se ráno nestihnete nasnídat, skočte místo do stánku s rychlým občerstvením raději do obchodu a smlsněte si na cereální tyčince, jogurtu s vlákninou nebo müsli. A nebo si alespoň místo bílé bagety objednejte celozrnnou… Lepší malá snaha, než žádná. Hlídáte si skladbu vašeho jídelníčku?

Pozor! Jsou tu nové poruchy přijímání potravy! (díl 1.)

21. června 2007 v 10:44

Pozor! Jsou tu nové poruchy přijímání potravy! (díl 1.)

Pozor! Jsou tu nové poruchy přijímání potravy! (díl 1.)
Myslíme si, že o bulimii a anorexii víme vše, ale nové poruchy přijímání stravy postihují další a další z nás a nemusí se jednat jen o modelky. Mnoho z nich totiž vůbec neví, že se jedná o nemoc a nevíte to asi ani vy!
Syndrom vybíravého jezení Pod tímto poněkud tajemným názvem se skrývá porucha, která se vyznačuje tím, že postižená osoba jí pouze vybrané potraviny, ale ovšem v extrémním měřítku. Lékaři udávají jako vodítko méně než deset typů potravin v deseti dnech. Až dodnes jste si asi myslela, že to, že nejíte červené maso a bílé pečivo je fajn, ale jsou i tací, kteří se stravují výhradně jablky a zeleninovým salátem (třeba v ohromném množství, takže se nedá mluvit o anorexii). Tito lidé pak trpí různými nemocemi, jelikož jejich tělo začne postrádat mnohé vitamíny a živiny, které jim jednostranná strava poskytuje. Pokud máte strach, že byste mohla touto vážnou poruchou trpět, zkuste si odpovědět na pár otázek:
 • Skládá se váš jídelníček z deseti a méně druhů potravin?
 • Máte problém si v restauraci vybrat?
 • Přestala jste cestovat, protože vám nikde neuvaří tak jak jste zvyklá?
 • Kamarádi vám už naznačili, že vaše forma stravy jim přijde nerozumná?
Pokud jste odpověděla alespoň na dvě otázky kladně, měla byste navštívit okamžitě lékaře a psychologa. Budete-li pokračovat v podobném způsobu stravování, mohla byste si přivodit velice vážné zdravotní problémy, které by v určitých případech mohly skončit i tragicky. »Syndrom gurmána« Na tom určitě není nic špatného, pomyslí si každý. Jenže je třeba najít hranici, kdy jde opravdu jen o gurmána a kdy o psychicky narušenou osobu, která potřebuje pomoc. Pro obsesivního gurmána je jídlo jeho životem a veškerý svůj čas tráví přípravou, plánováním a dokonce i myšlením na jídlo. Přetrhává kvůli tomu i sociální vazby, izoluje se od ostatní společnosti, ztrácí zájem o zbytek světa. Někteří odborníci věří, že příčinou syndromu gurmána může být výsledkem porušení pravé hemisféry (jako je například nádor). Obsesivní gurmán ale netrpí obezitou, jeho léčba proto spíše spočívá v psychoterapii. A co vy? Našla jste v těchto příznacích někoho známého?

Ideální dieta? Ta ze South Beach!

21. června 2007 v 10:43

Ideální dieta? Ta ze South Beach!

Ideální dieta? Ta ze South Beach!
Zpěvačka, herečka a modelka Jessica Simpson tvrdí, že bez ní by byla tlustá jako bečka, dopustit na ni nedají i jiné celebrity. Velmi rychle se stala jednou z nejpopulárnějších diet v Americe a my víme proč!
Žádné extrémy Dieta ze South Beach je doporučována mnohými lékaři pro svou vyváženost a neškodnost. Zatímco jiné diety jako například Atkinsonova dieta sice funguje za cenu ničení si metabolismu, dieta ze South Beach má podobné účinky (ztráta šesti až osmi kilogramů za dva týdny!), ale za zcela přirozených podmínek. Jíst totiž budete zcela normální porce všech druhů masa, včetně drůbežího, ryb a mořských plodů. Vedle toho budete konzumovat i spoustu zeleniny a salátů s italským dresinkem (tzn. s olivovým olejem, žádná majonéza). Každý den sníte tolik, abyste neměla hlad, takže i svačiny a po večeři dezert. Pokud se budete stresovat z hladu, dieta nemusí být vůbec úspěšná. Vedle toho budete také hodně pít vodu a dokonce i kávu či čaj. První dva týdny Po tu dobu nebudete smět jíst určité potraviny, které ale budete poté postupně přidávat do svého jídelníčku. Mezi ně patří pečivo, těstoviny, rýže, brambory a dokonce i ovoce. Také nebudete moci jíst žádné sladkosti, čokolády, zákusky, zmrzliny ani pít alkohol. Po těchto dvou týdnech však budete smět začít pít víno a postupně přidávat i zbytek klasických potravin. Měla byste ale být rozumná a sladkosti si dát třeba v malých porcích jednou za čas. Za prvé si jich více užijete a za druhé v malém množství prospějí vaší psychice i tělu. Proč to funguje? První fáze diety je zaměřená na konzumaci »dobrých tuků« (tedy těch, které vaše tělo potřebuje a ze kterých nepřibíráte na váze), dostatečných porcí (protože pokud budete jíst málo, vaše tělo přepne do režimu hladovění a nebude tuky odbourávat, nýbrž si je skladovat na »horší časy«), vlákniny a na kontrolu obsahu cukru v krvi. Po skončení této fáze budete mít již zdravé návyky, nebudete mít tolik chuť na nesprávná jídla, budete zvyklá jíst šestkrát denně, abyste nehladověla. Tím se změní i váš metabolismus, s čímž právě tato dieta počítá. Pak by měl už takto nastartovaný běžet dál a spalovat ty správné tuky v tom žádoucím množství. Zamlouvá se vám tato dieta? Přemýšlíte o tom, že ji zkusíte?

Mít sexy figuru? To není přece složité…

21. června 2007 v 10:43

Mít sexy figuru? To není přece složité…

Mít sexy figuru? To není přece složité…
Nepouštíte se do žádných diet a hubnoucích plánů jen proto, že máte pocit, že to vyžaduje mnoho přemýšlení, pohybu a neustálého pozorování toho, co pozřete? Nebo si říkáte, že vy na to prostě nemáte? Ale máte! Chce to trochu cviku a téměř dokonalá postava bude na světě. A zachováte si také zdraví!
Pohyb a zase jen pohyb Proč si pořád ty ženské jen myslí, že k tomu, aby zhubly a ještě vypadaly dobře, stačí, že nebudou jíst. Dobře, diety do jisté míry fungují, pokud chcete jen kila dolů, ale jestli toužíte šupnout do kraťasů a vystavovat svůj zadek a stehna, jen nějaké shození kil nepomůže. Přitom by stačilo, kdybyste každý den ve sportovním vyběhla ven. Běh můžete střídat s rychlou chůzí a půl hodinka bude dostačující. Začněte na patnácti minutách a pak si čas postupně přidávejte. To, že se hýbete, snižuje onemocnění cukrovkou a také problémy s pohybovým aparátem v pozdějším věku. Jako vegetariánka Ale jen třeba tři dny v týdnu. Vyhněte se masu a nahraďte jej zeleninovými saláty. Dopřejte svému tělu více vlákniny, což je také výborná prevence před zhoubným onemocněním střev. Jestliže dokážete zapomenout na tučné pokrmy, zredukujete i riziko nadváhy. Klidný spánek Měla byste mít také pravidelný jídelní režim (i když chápeme, že vždycky to nejde - dopřát si pravidelných pět porcí denně). Musíme vám ale připomnět, že právě v tom tkví také tajemství úspěchu diet. Nepravidelnost vede jen ukládání tuků. Rovněž byste měla mít dostatek klidného spánku. Protože únava vás nedonutí ani k těm půlhodinovým aktivitám. Bonus - sex! Ale to je vám přece úplně jasné, že tato aktivita vás nenechá tloustnout. Duševně a fyzicky se budete cítit naprosto skvěle. A v tomhle případě není třeba nikoho omezovat - tady se klidně můžete řídit slovy - čím víc, tím líp. Co je pro vás při dietě nezvládnutelné?

Bez čeho se neobejde dieta? Bez ryb a ovoce!

21. června 2007 v 10:43

Bez čeho se neobejde dieta? Bez ryb a ovoce!

Bez čeho se neobejde dieta? Bez ryb a ovoce!
Dieta nemá být jednostranná, na druhou stranu některé potraviny se dají na určitou dobu vynechat. Jiné byste naopak ze svého jídelníčku vynechávat neměla, zvláště tehdy, pokud chcete být i krásná. Které to jsou?
Rajčátka a rudé pomeranče Zelenina by se měla stát součástí vašeho menu nejen tehdy, když se snažíte odbourat pár kilo. Zapamatujte si, že červené potraviny, ať to jsou papriky, rajčata nebo krvavé pomeranče obsahují velké množství antioxidantu betakarotenu - vaši pokožku udržují svěží a starým buňkám dají »červenou kartu«. Hladší pleť budete mít i se špenátem nebo mrkví (v letních měsících vám navíc udrží delší opálení). Ryby, ryby, rak, rak… No, s těmi raky to bude složitější, ale ryb si můžete dopřát hojné množství. Takový losos, pstruh nebo i sardinky jsou při dietě nezbytné. Makrela je tučnější, ale když ji nebudete pojídat každý den, nebude to určitě na škodu. Ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, a ty zlepšují krevní oběh a také zpomalují tvorbu vrásek. Mléko a mléčné výrobky Jsou téměř nutností. Obsahují vápník a jestli chcete mít hezké zdravé zoubky, měla byste každý den nějaký ten mléčný výrobek zkonzumovat. Díky jim budete také více odolná k nemoci dásní. Ovoce a zelenina Konečně si budete moct dopřát zdravé ovoce, které nebude »vyhnané« chemikáliemi - jahody už budou za chvíli k mání nejen v obchodech, ale také na vašich zahrádkách. Ovoce obsahuje velké množství vitamínu C (i když…, za zmínku možná stojí uvést, že taková červená paprika má mnohem více »céčka« než pomeranč). Díky nim bude vaše pokožka pružná a hladší. Váš jídelníček by měl být doplněn také o obiloviny, semínka a libové maso. Tělo nadopujete potřebným množstvím zinku a železa. Zinek má protizánětlivé účinky a zklidní vaši pleť zvláště tehdy, je-li náchylná k akné. To, že se vám začnou na nehtech tvořit bílé flíčky nebo se začnou lámat, je známkou toho, že vám zinek chybí. Které potraviny musí hrát stěžejní roli při vaší dietě?

Proč jsou Italové tak štíhlí a spokojení? Díl I.

21. června 2007 v 10:42

Proč jsou Italové tak štíhlí a spokojení? Díl I.

Proč jsou Italové tak štíhlí a spokojení? Díl I.
Především za to vděčí jejich báječnému jídlu. Je lehké, zdravé a velmi chutné. Zkuste jíst jako Italka, brzy je pár kilo pryč a na tváři úsměv.
Jablíčka z ráje Jednou z hlavních potravin, kterou Italové používají, jsou rajčata. Syrová do salátů, dušená do omáček, na pizzu, do gulášů… Vyzkoušejte lehký předkrm s rajčaty, mozzarelou a bazalkou (která mimochodem pomáhá při trávení) - salát Capresse. Rajčata mají velmi málo kalorií a obsahují spoustu prospěšných látek - vitamíny C, B, E, K, kyselinu listovou, draslík, fosfor, vápník. Pokud se tepelně zpracují, obsahují velké množství antioxidantů. Je dobré je jíst s kapkou oleje, samozřejmě výborného panenského olivového, aby naše tělo mohlo zpracovat i vitamíny rozpustné jen v tucích. Mořské potvory a rybí dobroty Italové milují ryby a plody moře. Jedí je několikrát týdně. Jsou tak díky vysokému obsahu jódu v těchto jídlech chráněni třeba před arteriosklerózou nebo problémy se štítnou žlázou. Tato jídla dále obsahují také draslík a hořčík. Jejich příprava není příliš náročná, hlavně po stránce času. Výborně se k nim hodí česnek, špenát a nepostradatelná je citronová šťáva. Na talíři tak budete mít zdravé a chutné jídlo. A když ho doplníte pořádnou porcí zeleniny, utečou přebytečná kila pryč, jen co to uvidí. Zdravá a dietní příloha A nemůžeme zapomenout ani na milované těstoviny. Italové jich mají tolik druhů, že se to snad ani nedá vyjmenovat. Špagety, vrtule, mašličky, lasagně, canelony… Ty nejkvalitnější se vyrábějí ze semolinové mouky. Jsou velmi vhodné do dietního jídelníčku, ač mají vysokou energetickou hodnotu, jejich glykemický index je nízký (potraviny s nízkým glykemickým indexem vás zasytí na delší dobu). Pokud chcete dodat tělu i trochu vlákniny, nebojte se celozrnných těstovin. Pořádně si to užijou! A při jídle nejde jen o potraviny jako takové, důležité je samozřejmě i to, jakým způsobem jsou konzumovány. Italská večeře se skládá z několika chodů. Porce jsou malé, to aby se Italové nepřejídali. Velká pestrost pokrmů - od slaných až po sladké, dokonale uspokojí vaše chuťové buňky, takže mlsná vás už určitě honit nebude. Jedí pomalu a dlouho, na jídlo si najdou vždycky čas a pořádně si ho vychutnají, proto jsou tak spokojení. Ve které světové kuchyni si libujete?

Pomoc! Jsem závislačka na jídle!

21. června 2007 v 10:42

Pomoc! Jsem závislačka na jídle!

Pomoc! Jsem závislačka na jídle!
Samozřejmě, že jídlo ke svému životu nutně potřebujeme, ale stačí ho jen určité množství. Když začínáme řešit krizové situace přejídáním, už není jídlo naše potřeba, ale závislost.
Jídlo zlepšuje náladu, to je všeobecně známá věc, ale určitě to není zrovna ten nejlepší způsob, jak být »happy«. Vědecké výzkumy dokázaly, že tučná a sladká jídla podporují chemické látky v mozku, které potom způsobují pocit štěstí. Strava bohatá na tuky a špatné cukry (i bílé pečivo) zřejmě v mozku způsobuje něco podobného, jako opiáty. Na nezdravých jídlech si tak vypěstovat závislost není vůbec těžké. Čokoláda - nebezpečná droga? Asi nejoblíbenější sladkostí na světě je čokoláda. Ale proč tomu tak je? Někteří vědci se domnívají, že při konzumaci čokolády se v mozku aktivují stejná místa jako při požívání návykových látek. Jiní odborníci zase tvrdí, že to je způsobené zase jen velkou hromadou cukrů a tuků. O účinku čokolády se přou vědci už dlouhou dobu, ale dodnes nedospěli k jednoznačným závěrům. Jisté ale je, že »vhodná« je ta čokoláda, jenž obsahuje nejméně sedmdesát procent kakaa, které pak obsahuje antioxidanty. Nedokážu odolat! A jak se projevuje taková závislost na jídle? Například tím, že dotyčný člověk o jídle velice rád mluví, má o jídle sny nebo se už při obědě těší na večeři. Prostě pokud nedokážete odolat rakvičce se šlehačkou, sýrové klobásce, čokoládové zmrzlině nebo něčemu podobnému a už se to začíná projevovat na vaší postavě, možná byste se mohli zamyslet nad svým postojem k jídlu. Radši se hýbejte! Nejlepší tedy samozřejmě je vyhýbat se sladkým a tučným jídlům, nebo aspoň omezit jejich konzumaci. Škodí vašemu tělu, ale i vaší duši. A když vás popadne špatná nálada, lepší než tabulka čokolády je vydat se někam do přírody nebo za sportem. Při sportování se totiž vyplavují endorfiny, které navozují stejné pocity jako nezdravé potraviny. A pohyb vám ještě k tomu prospívá! Máte problémy s přílišnou konzumací jídla?

Dáma z Hollywoodu hubne s ovocem

21. června 2007 v 10:41

Dáma z Hollywoodu hubne s ovocem

Dáma z Hollywoodu hubne s ovocem
Potřebujete nutně shodit pár kilo za co nejkratší dobu? Co si nechat poradit u slavných osobností - hereček a modelek? Vyzkoušejte Hollywoodskou dietu!
Tato dieta vám umožní zhubnout až tři kila za tři dny. Nedoporučuje se držet příliš často, maximálně jednou za měsíc a jen předepsané tři dny. Je to jakási poslední záchrana, když už vše selhalo. Má ale i své výhody, protože se skládá jen z ovoce, dokonale pročistí váš organismus a pomůže vám nastartovat správné spalování. Jídelníček je pevně daný a nesmí se měnit, to by se účinek nedostavil. Dieta je totiž založena na vysokém obsahu enzymů skrývajícím se ve vybraném ovoci. Jak na to?
 1. den: snídaně - 250 g čerstvého ananasu
svačina - 250 g čerstvého ananasu oběd - 1 banán svačina - 250 g čerstvého ananasu večeře - 1 banán
 1. den: snídaně - 3 kiwi
svačina - 100g hroznového vína oběd - 4 kiwi svačina - 100g hroznového vína večeře - 3 kiwi
 1. den: snídaně - 200g hroznového vína
svačina - 200g ananasu oběd - 4 kiwi svačina - 100g ananasu večeře - 100g hroznového vína a 2 kiwi Při této dietě je důležité dodržovat správný pitný režim, tedy dva až tři litry nesladkých tekutin denně, tekutiny pomohou odplavit škodlivé látky a nebudete mít překyselený žaludek, což by se z takového množství ovoce klidně mohlo stát. »Vydáte se ve stopách« hollywoodských hvězd? Zdroj: www.sport-portal.cz

Voda při dietě: Jasná pravidla jsou tady!

21. června 2007 v 10:41

Voda při dietě: Jasná pravidla jsou tady!

Voda při dietě: Jasná pravidla jsou tady!
U každé diety najdete zaručený návod, jak hubnutí pomoci - hodně pít. Takže celé dny chodíte s nafouknutým břichem plným vody a kila pořád ne a ne dolů. Tak takhle totiž opravdu nezhubnete.
Proč… Vodu potřebuje lidský organismus stejně jako kyslík a jídlo, ale i tady platí přiměřeně. Je obsažena v každé buňce lidského těla. U dospělých lidí tvoří voda přibližně 60 % tělesné hmotnosti. A jak se projevuje nedostatek tekutin ve vašem organismu? Je to únava, zhoršená schopnost soustředění, při dlouhodobě špatném pitném režimu přijdou na řadu žaludeční nebo střevní onemocnění. Správným pitným režimem si zajistíte dobrou funkci ledvin, látková výměna bude probíhat bez potíží, budete prostě fit. Kolik… Pokud chcete zjistit, jak na tom je vaše tělo s přijímáním tekutin, zkuste zkontrolovat svou moč. Pokud je hodně tmavá, signalizuje to nedostatek tekutin a vy byste měli začít konečně optimálně pít! Přibližně bychom měli denně vypít dva až tři litry tekutin. Pokud to chcete přesně, je to takto. Dospělý jedinec za běžné teploty (22 stupňů) potřebuje 22 ml vody na 1kg. Jasné je, že čím vyšší teplota, tím vyšší potřeba tekutin. Pokud jste tedy na dovolené v teplých krajích, nebo je léto, potřeba tekutin se výrazně zvyšuje. Ale jestli nehrozí žádné extrémy (větší pracovní nasazení, psychická zátěž, vysoké teploty), bohatě vám stačí výše zmiňované dva až tři litry. Jak… Jedinou tekutinu, kterou si tělo z nápoje vezme, je samozřejmě voda. Proto je čistá voda tím nejideálnějším nápojem. Malý tip: nechcete se tahat s balíky těžkých a drahých vod? Zkuste si koupit speciální filtrační konvici a bude vám chutnat i voda z vašeho vodovodu. Vodu můžete střídat s neslazenými čaji nebo minerálními vodami (jen v omezené míře). Velký pozor si dejte na slazené nápoje, většinou v nich číhá takové množství cukru, o kterém se vám nezdálo ani v nejhorším snu. Opatrně také s čerstvými neředěnými džusy, znovu je v nich velké množství sice přírodního cukru, ale je tam. Je váš pitný režim v pořádku?

Umělá sladidla: jed pro vaše tělo?

21. června 2007 v 10:39

Umělá sladidla: jed pro vaše tělo?

Umělá sladidla: jed pro vaše tělo?
Patříte k tzv. »závislákům« na sladkém? Neumíte si představit, že byste pila neslazené limonády, čaje či kafe?
Vaše spotřeba cukru přesahuje únosnou hranici a přikládáte jí i vaši stále rostoucí váhu. Až jste si řekla dost! Ale místo toho, abyste omezila svou spotřebu cukru, přešla jste na slazení cukrem umělým s dobrým pocitem, kolik jste toho pro svou postavu i zdraví udělala. Je to ale skutečně dobrá volba? Umělý zabiják Některé výzkumy upozorňují na nebezpečí a nezdraví umělých sladidel, jiná je vřele doporučují. A teď, co z toho si vybrat? Varovat by nás mělo už jen slovo »umělé«, z toho nikdy nic dobrého nekouká. A kdybyste přešla zase zpět na standardní bělený a běžně užívaný cukr, který je z pohledu přírodní medicíny označován také jako bílý jed, stoprocentní neškodnost své stravy si také nezaručíte. Umělá sladidla se využívají zcela běžně i v potravinářství, kde se jimi sladí např. žvýkačky či dietní potraviny, ve většině případů to bývají právě ta obávaná »éčka«. Snahu shodit několik přebytečných kil by měla doprovázet i změna životního stylu. Zdravotně nezávadná strava by se pro vás měla stát samozřejmostí i poté, co se vaše váha dostane na vámi požadovanou cifru, z čehož vyplívá, že byste měla dát sbohem nejen bílému cukru, ale rozhodně i umělým sladidlům. Cukr z přírody I když ideální by bylo vzdát se sladkého úplně, ale jestliže si svou stravu bez sladké chuti nedokážete ani představit, zkuste si nápoje sladit přiměřeně medem, který má sice kalorie, ale krom energie dodá tělu spoustu zdravý prospěšných látek, které vám sice neuberou na váze, ale přidají na zdraví a kráse. Nebo si zkuste připlatit a v obchodě šáhnout po třtinovém nebo jiném co nejméně chemicky upravovaném cukru. Vyzkoušíte alespoň něco jiného a nebudete alespoň své tělo zatěžovat zbytečně chemikáliemi. A když čokoláda, tak minimálně se 70ti % kakaa! Krása totiž neznamená jen vypadat štíhle, ale také zdravě. A čím sladíte vy?

Město versus venkov – kde se hubne lépe?

20. června 2007 v 10:54

Město versus venkov - kde se hubne lépe?

Město versus venkov – kde se hubne lépe?
"To by se mi to hublo, mít les za barákem…," říkáte si, když se trmácíte přes půl města na hodinu aerobiku? "Hmm, mango bych klidně jedla od rána do večera, kdybych ho tu koupila…," vrtíte ve svém vesnickém azylu hlavou nad doporučeními dietologů? Město i venkov má při věčné snaze o shazování kil své plusy i mínusy. Které to jsou?
Zdravá vesnice? Bejvávalo… Mnozí ještě pořád žijí v přesvědčení, že na venkově se to hubne jedna radost. Zatímco město je plné peciválů, kteří se celé dny krčí za počítačem a zadek si vozí i do »sámošky« v autě, na vesnici jsou lidé neustále v pohybu. Místo povalování na gauči zahradničí, pro rohlíky jezdí na skládačce a děti ustavičně lítají na čerstvém vzduchu… Skutečně? Tahle idylka má mnohdy od pravdy hodně daleko! Své o tom ví třiatřicetiletá Magda, která žije ve vesničce čítající šest stovek obyvatel v okrese Nymburk: "Pocházím z Prahy, ale protože manžel měl pěkné zázemí tady, před pěti lety jsem se přestěhovala. Jsem zvyklá na pravidelný pohyb a těšila jsem se, jak budu jezdit na kole a in-linech, běhat… Jenže to jsem se přepočítala. Brusle jsem mohla na místních rozrytých silnicích vyhodit rovnou a do jiných sportů už také moc chuti nemám." "Do lesa se běhat bojím a když vyrazím napříč vesnicí, všichni na mě koukají jako na cvoka. A vůbec, i když je pěkně, venku potkám maximálně děti vracející se ze školy nebo štamgasty na cestě do hospody. Všichni jsou zalezlí jako pecky, za celou tu dobu jsem nenašla nikoho, kdo by si vyrazil protáhnout tělo se mnou. V zimě je to pak ještě horší - od listopadu do dubna je bahno a nedá se dělat vůbec nic. Ve městě může člověk vyrazit do fitka nebo bazénu, ale tady jsem bez auta úplně nemožná." Když se chce… Jinou zkušenost má osmadvacetiletá Jiřina z malého městečka na Ústecku: "Jestli se tu sportuje lépe než ve městě? No to je jasné! Mám tady partu, se kterou chodím každý pátek na volejbal, celé léto proplavu v místním rybníce, hraju tenis, večer vyrazím třeba kuželky… A všechno to mám pět minut od baráku. Kdybych měla někam dojíždět, určitě bych toho nestihla tolik. Takhle si vůbec nemusím hlídat postavu." Není zkrátka vesnice jako vesnice. Chybí v té vaší pořádné sportovní zázemí? Změňte to! Nějaký plácek se určitě najde, tak zkuste obejít pár sousedek, jestli si nechtějí pinknout volejbal nebo udělat cyklovýlet - jakmile se chytne jedna, přidají se další bleskovou rychlostí! A v zimě? Seberte »magneťák« a klidně běžte do místní sokolovny předcvičovat aerobic - možná si ještě přivyděláte a starosta (a hlavně jeho žena) bude jen rád, že se něco děje. Největší problém - jídlo! Jenže hubnutí má i další aspekt - zdravý jídelníček. A právě ten je na vesnici kámen úrazu. Copak v létě, kdy si můžete dopřávat rajčátka nebo jahody z vlastní zahrádky, ale zbytek roku je nepříjemný. Sehnat ráno čerstvé celozrnné pečivo je sci-fi a za ovoce a zeleninu si musíte v místním krámku pořádně připlatit. Navíc spoustu surovin vůbec neseženete. Nakonec vám tedy nezbude, než alespoň jednou týdně vzít auto a udělat pořádný nákup v nejbližším hypermarketu. A pak kdo si vozí zadek… Kde si myslíte, že se drží linie snadněji?

5 mýtů o sladkostech 5 mýtů o sladkostech

20. června 2007 v 10:54

5 mýtů o sladkostech

5 mýtů o sladkostech
Málokdo z nás dokáže odolat, když prochází kolem regálů prohýbajících se pod nepřeberným množstvím různých sladkých dobrůtek. Rojí se ale okolo nich takové množství mýtů a fám, že by jim mohla závidět kdejaká celebrita. Jak to tedy s těmi sladkostmi je?
Mýtus č. 1: Sladkosti pomáhají mozkové aktivitě To, co nám denně vtloukají do hlav v reklamách na různé tyčinky pro děti, je pravda jenom částečně. Mozkové buňky se živí glukózou (takže takový gumový medvídek je pro něj prospěšnější než třeba kousek šlehačkového dortu, který je plný tuků), ale neměli bychom zapomínat na heslo, že kvalita je důležitější než kvantita. Pokud cítíte opravdu nezměrnou únavu, tak vám kousek čokolády prospěje, ale cpát do sebe tyčinky během celé pracovní doby může být kontraproduktivní. V nadměrném množství totiž mohou způsobit pocit únavy a práci negativně ovlivnit. Mýtus č. 2: Cukr je vitamínem radosti Lékaři jej spíš nazývají bílou smrtí. Tři lžičky cukru v čaji totiž nezpůsobí, že se budete cítit »happy«. Cukr totiž primárně způsobí to, že hladina vitamínu B1 ve vaší krvi klesne, čímž riskujete neurózu, depresi, rychlou únavu a slabost svalů. Mýtus č. 3: Umělá sladidla jsou zdravou alternativou k cukru Sladidla sice neobsahují téměř žádné kalorie, ale jejich dopad na zdraví je stále častěji diskutovaný. Britští poslanci dokonce navrhli, aby byl zakázán aspartam (používaný právě jako sladidlo), jelikož je karcinogenní. Navíc lékaři prokázali, že umělá sladidla snižují hodnotu imunity v lidském těle. Příště si raději rozmyslete, jestli si zajdete zacvičit do posilovny, nebo do sebe budete ládovat takové chemikálie. Mýtus č. 4: Čokoláda je chutná, ale škodlivá Čokoláda samozřejmě obsahuje (podle svého druhu) velké množství cukrů i tuků, bylo však prokázáno, že v malém množství nijak neškodí, ba naopak. Vědci provedli průzkum, ve kterém dokázali, že 100 gramů hořké čokolády denně zlepší dospělému člověku značně činnost cév a dokonce je po minimálně tři hodiny ochrání proti volným radikálům. Takové množství je sice už zase extrémní, ale pár kostičkami denně rozhodně neublížíte ani své linii. Mýtus č.5: Užitečné sušené ovoce Lidé, kteří se snaží zhubnout, na ně nedají dopustit. Sušené ovoce je možná zdravé a chutné, ale není prakticky žádný rozdíl mezi ním a jeho čerstvou verzí. Obsahují tudíž stejné látky včetně stejného obsahu cukru. Proto za den nejezte raději více než 4 až 6 pytlíčků. Jaké mýty vás dostaly a co už jste dávno věděla?

Pozor na nebezpečí ovocných džusů!

20. června 2007 v 10:53

Pozor na nebezpečí ovocných džusů!

Pozor na nebezpečí ovocných džusů!
Na jaře a v létě si maximálně vychutnáváme ovocné džusy a myslíme si, bůhvíjak nejsou prospěšné a absolutně neškodné. Džusy sice obsahují spoustu vitamínů, ale jako každá jiná potravina mají také své mínusy. Jaké to tedy jsou?
Ne všechno je neškodné Ovocné džusy jsou tedy jako každá jiná potravina prospěšné v určitých oblastech, ale vedle toho mohou zase jiným lidem uškodit. Především lidé trpící žaludečními vředy či gastritidou by se jich měli vyvarovat - zejména šťáv z citrusů, rybízu, jablka a ostružin. Mohou totiž významně podráždit váš žaludek. Naopak vinné šťávy jsou absolutně nevhodné pro diabetiky a obézní lidi, protože obsahují příliš vysoký podíl cukru. Navíc většina džusů má projímací účinek, takže ti, kteří trpí průjmy, by si měli džusy ředit vodou a pít je pomalu po menších doušcích. Také k tomu, abyste z džusů získali všechny potřebné vitamíny a zdravé látky, nemusíte tyto šťávy pít po litrech. Doporučená denní dávka se pohybuje mezi jednou a třemi sklenicemi. Jestli jste ale zahájila dietu, musíte se na ně dávat ještě větší pozor. Stoprocentní ovocné šťávy jsou totiž kalorické bomby. Dávejte přednost přímo ovoci a když už džus, tak sáhněte po zeleninovém. Jak čerstvé džusy připravit? O čerstvých džusech se tvrdí, že ovoce v interakci s kovovými řezáky mixéru ztrácí na svých vitamínech, což je částečně pravda. V poslední době však byly vyrobeny již poměrně pokročilé mixéry, které tuto ztrátu sráží na minimum. Ztrátě vitamínů se však neubráníte ani při použití odšťavovače, takže klidně používejte dál s čistým svědomím pohodlnější a rychlejší mixéry. Pro lepší asimilaci Džusy vyráběné z ovoce a zeleniny mají každý své výhody. Ovocné jsou lepší pro doplnění cukrů a vitamínů, zeleninové jsou zase bohaté na minerální soli. Každý džus byste ale měla pít raději 30 až 40 minut před jídlem nebo v přestávkách mezi jídly, aby si na něj vaše žaludeční mikroflóra zvykla. Obzvláště sladké šťávy byste měla pít opravdu podle tohoto režimu, pokud totiž vypijete sladký džus po vydatném obědě, riskujete podráždění žaludku a distenzi (roztažení) břicha. Jak často pijete džusy vy? Máte s nimi nějaké nepříjemné zkušenosti?

Vajíčková dieta: Nebojte se odhalit zadky!

20. června 2007 v 10:53

Vajíčková dieta: Nebojte se odhalit zadky!

Vajíčková dieta: Nebojte se odhalit zadky!
Možná už teď přemýšlíte nad tím, jak budete vypadat ve vaší oblíbené minisukni letos na jaře a jestli se s prvními slunečními paprsky budete moct trošku víc poodhalit. Přestaňte přemýšlet a raději se vrhněte do nenásilného hubnutí.
S vajíčkovou dietou můžete klidně začít hned, anebo si můžete ještě pár dnů počkat, až vám malí velcí koledníci nějaké vejce přinesou a vy je začnete konzumovat. Na začátek je ale dobré zdůraznit, že dieta nespočívá v tom, že se »slepičím produktem předávkujete« každý den (opatrné byste měly být zejména tehdy, pokud vám hapruje cholesterol v krvi). Zkrátka poradíme, jak vajíčka zařadit do dietního plánu a přitom si pochutnat. První pravidlo, které byste měla dodržovat, je rozložit si jídlo do pěti porcí za den. Druhé pravidlo není třeba snad ani připomínat - hodně pijte. Třetí pravidlo - nezapomínejte na pohyb - delší procházky postačí, pokud si zrovna nemůžete odskočit do posilky. A teď už ke vzorovému jídelníčku (pozn. vejce uvedená v dietním menu jsou malou inspirací, jak je konzumovat, v žádném případě se jimi neládujte dennodenně!). Snídaně: Bez čaje ani ránu! Dejte si plátek celozrnného chleba s pomazánkovým máslem a šunkou. Když si budete chtít dopřát vejce - uvařte jedno natvrdo, nakrájejte na osminky, osolte, posypte pažitkou a konzumujte s troškou másla a tmavým pečivem. Tělo očistěte zeleným čajem. Přesnídávka: Alespoň kousek Nemusíte do sebe naházet krajíc chleba ze sýrem a salámem, tak jak jste byla zvyklá od maminky, když vám chystala »sváču« do školy, ale stačí se alespoň trošku zasytit a nenutit tělo vytvářet zbytečné tukové zásoby. Nakrájejte si jablko, dejte si bílý jogurt. Pokud chcete zařadit vejce - úplně stačí, když jej uvaříte a sníte lehce osolené a jedním rajčetem. Oběd: Pořádná porce Oběd by měl největší vaší porcí během dne a neměly byste ho v žádném případě šidit. Saláty si schovejte až na večeři, raději si dejte pořádné jídlo, ale nezapomeňte počítat kalorie. Jestli masu příliš neholdujete, tak to vůbec nevadí. A klidně si dejte polévku i hlavní jídlo - co takový zeleninový vývar s vaječným bílkem? A co takhle jednoduše zapečená zelenina se sýrem a rozšlehaným vejcem? Chutně se dá připravit brokolice - nejlepší je vařená v páře, protože ztrácí nejméně vitamínů. Servírujte ji se sýrovou omáčkou a vařeným bramborem. Míchaný salát není k tomuhle výčtu potravin vůbec na škodu. Brokolici můžete také zapéct s vejcem. Dopřejete-li si raději kus žvance, dejte si místo brokolice 80 g vepřové pečeně, opět s bramborem a zeleninovým salátem. Svačina: Vajíčkové košíky I když jsme psali, že salát si máte nechat až na večeři, klidně si menší porci můžete už posvačit. Zařadíte-li vejce - vyhrajte si a udělejte si plněné košíčky čerstvou zeleninou posypané bylinkami. Večeře: Bezva salát Francouzské brambory jsou skvělé - a přelité vejcem výborné! Jestli jste si ale už dala pořádné jídlo k obědu, zůstaňte věrna salátům. Tady je recept na jeden vajíčkový s lososem: Žampiony poduste zlehka na oleji, připravte si zálivku tak, že smícháte šťávu z citronu, olivový olej, nakrájenou cibuli, vodu, sůl, cukr a trošku cukru. Na talíř rozložte hlávkový salát, přidejte žampiony, kousky lososa, ředkvičku, přelijte zálivkou a ozdobte vajíčkem. Teď už nezbývá nic jiného, než vám držet pěsti, abyste se dostala na vytouženou váhu a nemusela se stydět za své křivky. Umíte si s vejci vyhrát při přípravě vašeho dietního menu? Nebo myslíte, že by ve vašem jídelníčku neměla co dělat?

Jak hubnou celebrity? Občas bláznivě!

20. června 2007 v 10:52

Jak hubnou celebrity? Občas bláznivě!

Jak hubnou celebrity? Občas bláznivě!
Slavné osobnosti musí jít vždy příkladem, a to se týká i hubnutí. Aby byly ve svých filmech nebo videoklipech štíhlé a sexy, trápí svá těla nejroztodivnějšími dietami. Tady je několik z nich.
Jak hubne Rachel… Jennifer Aniston je známá především díky roli v seriálu Přátelé. Z prvních řad seriálu si ji pamatujeme jako úplně normální »holku od vedle«. Její tělo mělo ženské proporce, čemuž se díky jejím řeckým předkům, nemůžeme divit. Dnes je však štíhlá jako proutek. Dosáhla toho díky Atkinsonově dietě. Tato dieta je založená na skoro nulovém přísunu sacharidů. Ze stravy jsou tedy vyřazeny potraviny jako je rýže, těstoviny ze semolinové mouky, brambory, bílé pečivo ale i pivo a některé druhy ovoce. Smí se konzumovat maso bez kůže, ryby, zelenina, mléko a mléčné výrobky, ale i čokoláda a kořeněné potraviny, což není u obvyklých diet běžné. Odborníci však před touto dietou varují, protože sacharidy jsou nezbytnou součástí lidské stravy a bez nich to prostě nejde. Je tu i vysoké riziko jojo-efektu. Jak hubne Madonna… Madonna je vyhlášená svou houževnatostí a duševní silou. Není se čemu divit! Kdo jiný by zvládl živit se několik let makrobiotickou stravou. Co vlastně znamená makrobiotická strava? Makrobiotická strava se snaží vytěsnit z našeho jídelníčku umělé potraviny, různá ochucovadla, nasycené tuky a přílišné množství soli. Vnáší do něj sojové produkty, luštěniny, ryby a vlastně vše, co pochází z moře (korýše, řasy…). Důraz se klade na konzumaci potravin v co nejpřirozenějším stavu - neloupané obilniny, nerafinovaný cukr, čerstvá zelenina (ale jen sezónní, tedy ta, kterou je možné pěstovat v určitém ročním období v určitém podnebném pásu). Makrobiotická dieta může často pomoci v odstraňování různých potravinových alergií. Ale i sama Madonna přiznává, že si občas zahřeší - miluje toasty s marmeládou. Jak hubne Salma Hayek… Tahle sexy Mexičanka je známá svými bujnými tvary, ale i ty si musí udržovat, protože ženy z těchto končin mají často sklon k nebezpečně rychlému zakulacování. V poslední době si Salma oblíbila »eskymáckou« dietu. Ta je založená na převážné konzumaci ryb, samozřejmě ne těch tučných jako je třeba makrela, a na velkém omezení jiných druhů maso (vepřové, hovězí, kachní…). Strava se doplňuje celozrnným pečivem, už i Eskymáci dneska pečou, velkým množstvím zeleniny a netučnými mléčnými výrobky. Salma velmi omezuje luštěniny, vejce, ale i banány a hroznové víno. Jejímu tělu to zatím svědčí, co na to říkají odborníci ale ještě nevíme. Máte také nějakou vlastní dietu, kterou by stálo zato vyzkoušet?

Abyste mohli hubnout, musíte jíst!

20. června 2007 v 10:52

Abyste mohli hubnout, musíte jíst!

Abyste mohli hubnout, musíte jíst!
Říká autorka originálních dietboxů Kateřina Maresová, která dokázala úspěšně porazit vlastní nadváhu a navíc na svých dietboxech postavit úspěšný business. Na základě veřejné nominace se portrét Kateřiny Maresové objeví také v televizním seriálu Vodafonu o odvážných českých podnikatelích Dvanáct odvážných, který vysílá televize Prima.
Mám pocit, že většina lidí už žádné dietě nevěří, proč by měli uvěřit právě dietboxům? Protože podporují princip správného stravování. Dietboxy představují zdravou dietu, při které nikdo nehladoví, a přitom se stravuje téměř vším, na co má v běžném každodenním režimu chuť. Dietboxy navíc šetří čas a ještě vás učí správně jíst. Takže s dietboxy hubnete zdravě, nasytíte chuťové buňky, pravidelně se stravujete, nemáte hlad a žádný jo-jo efekt. Jak jste na dietboxy přišla? Po druhém dítěti jsem přibrala 25 kilo a shodit je, byl pro mě neuskutečnitelný cíl. Vyzkoušela jsem na sobě snad všechny diety a vždycky se mi váha vrátila zpátky. Paradoxně až návštěva jednoho butiku pro mě byla šťastným startovacím můstkem. Rvala jsem tam na sebe kostým, který by mi před otěhotněním rozhodně sedl a prodavačka se přitom o mé postavě vyjádřila dost hanlivě. V ten moment jsem se napevno rozhodla, že s "tou prdelí" něco udělám a za tři měsíce kalhoty velikosti 38 suverénně obléknu. To už jste ale většinu diet neůspěšně vyzkoušela… Nakoupila jsem si odbornou literaturu, ležela jsem v knihách a zjišťovala, jaký zdravým způsobem zhubnout, abych nasytila svoje chuťové buňky, neměla hlad, a přitom jedla dietně. Princip dodržování diety je prostý. Musí se jíst po třech hodinách, mít po ruce stále "něco na zub" a vypít dva litry vody denně. Navařila jsem si dobroty do mističek, přesně jsem si je navážila, zamrazila a v pravidelných časových impulzech jsem jedla. Už po týdnu se dostavily první výsledky, pouhým okem bylo vidět, že jdu s váhou dolů. Pak začaly přicházet kamarádky, nechávaly si ode mě připravovat namrazené misky, nejen pro sebe ale i pro své příbuzné. Základem dietboxů jsou vlastně obyčejné mističky plné vlastních receptů. Čím si vysvětlujete ten raketový start Vašeho podnikání? Za několik měsíců jste získala stovky klientů po celé ČR. Domnívám se, že úspěch dietboxů spočívá především v mé vlastní zkušenosti. Všechny recepty, kterých mám 400, jsem vyzkoušela i na své rodině, sama jsem shodila skoro 30 kilo, nepřišel jo-jo efekt, začal mi doslova nový život. A to samé prožívají naši klienti. S touhle dietou nikdo nemá hlad, obsahuje rozmanitá jídla různých chutí, včetně sladkých snídaní a ovocných či zeleninových svačin. Klienti od nás odcházejí s plnou taškou toho, co mají v týdnu sníst. A pokud mu například nechutnají kapustičky na mandlích zapečené v sýru, dostane jinou večeři, třeba kuře ala bažant. Kdo jsou vaši zákazníci? Předpokládám, že většinu z nich budou tvořit ženy. Kdepak, na procenta bych řekla 60% žen a 40% mužů. Muži hubnou rychleji než ženy, ty to obvykle stojí větší úsilí. Mezi klienty jsou i lidé se zdravotními problémy, lidé s cukrovkou nebo po operaci žaludku. Jejich zdravotní stav vyžaduje pravidelnou stravu, a především založenou na netučném zdravém jídelníčku, na jídlech kořeněných bylinkami. Říkáte, že umíte připravit tradiční česká jídla zdravým způsobem, ale nedovedu si představit třeba "zdravé" knedlo, vepřo, zelo… V tradičních receptech české kuchyně většinou prostě nahradím tučné maso bílým, a přitom se od sebe jídla liší chuťově jen minimálně. Za léta experimentů s dietními jídly máte už jistě v zásobě celou řadu receptů, uvažujete o jejich knižním vydání, nebo je střežíte jako své výrobní tajemství? Uvažujeme o vydávání čtvrtletníku, ve kterém postupně uveřejníme naše dietní recepty a ve kterém otevřeme poradnu s odborníky. Chtěla bych zážitek ze čtení umocnit o skutečné fotografie jídel, aby si každý uměl představit, jak by měl pokrm vypadat. Vizualizace je v tomto případě velmi důležitá. Kvůli dietboxům jste opustila slibně rozjetou kariéru ředitelky reklamní agentury, bylo to těžké rozhodování? Vlastně vůbec ne. Odjakživa jsem chtěla pomáhat lidem, jenom jsem nenacházela ten správný směr. V podstatě až můj tehdy velký zadek, nahlas ohodnocený v renomovaném butiku prodavačkou, rozhodl o mém životním poslání. Kdy jste měla chuť s podnikáním praštit? Když jsem narážela na ignoraci velkých firem, na manažery, kteří našemu projektu zdravého stravování nevěřili. Potřebovali jsme se například dohodnout s mlékárnami, pekárnami, bio-farmami atp. V ekonomicky stabilních a silných podnicích přistupovali lidé na vedoucích místech k dietboxům s velkou skepsí. To bychom snad ještě pochopili, ale jejich arogance, nezájem a povýšenost nám brala odvahu a chuť. V těchto okamžicích cítím bezmocnost, a chci skončit. Jsme ale tři majitelky firmy a vždycky se najde jedna z nás, která pozvedne náladu, dá další impulz a motivaci.

Fotogalerie

 
 

Reklama