Na světě člověka není,aby se zalíbil všem..

Zdraví-psychika a nervy

10 divných věcí, co máte v hlavě

19. července 2010 v 23:12 | verčaNáš mozek má schopnosti a vlastnosti, nad nimiž zůstává lidský rozum stát…
Mozek je nesložitější a nejzáhadnějí součástí lidské anatomie a právě proto zůstává nejméně prozkoumaný.

Formule v lebce

Vědci tvrdí, že toho, co o něm víme, je mnohonásobně méně, než toho, co nevíme. Pojďme se podívat aspoň na některé zajímavá fakta.

Nervové impulsy putují do mozku (a opačně) rychlostí luxusního sportovního auta - přibližně 270 km za hodinu. Záleží však na tyu neuronu. Všechny nejsou stejně rychlé. Reagují rychlostí od 0,5 m za sekundu až po 120 metrů za sekundu. Není divu, že mozek spotřebuje energie jako 10wattová žárovka - na svůj výkon je vlastně docela "úsporný".

Nízké sebevědomí? Řešte to!

19. července 2010 v 23:04 | verča

Pokud vás trápí problémy tam, kde jsou nejvíc vidět - na obličeji či jinde na kůži, nenechejte si jimi kazit život. Korektivní dermatologové jsou trochu jako sochaři - mohou zlepšovat různé defekty,, mohou tvarovat, formovat i vyplňovat.

České restaurace – necháte si všechno líbit?

19. června 2007 v 19:54

České restaurace - necháte si všechno líbit?

České restaurace – necháte si všechno líbit?
Když vám v restauraci přinesou jiné jídlo, než jste si objednala, pokrčíte rameny, řeknete »to je dobrý no…« a sníte pizzu s chilli papričkami, i když ostrá jídla vůbec nemusíte? Pak děláte chybu! Personál českých hospod a restaurací na nedostatečnou asertivitu svých klientů s oblibou hřeší.
Zaděláváte si na infarkt Chyba je samozřejmě v číšníkovi nebo kuchařovi, ale - světe div se - také ve vás! Nejenom, že si nepochutnáte na tom, na co jste se těšila, ale ještě navíc se rozzlobíte a protože jste nedala svému vzteku volný průchod, bude vás »deptat« mnohem déle, než kdybyste číšníka donutila udělat čelem vzad a přinést to, co jste si vybrala na jídelním lístku. To je podloženo i vědecky - lékaři zjistili, že lidé, kteří svůj vztek potlačí, mají ještě dlouho po incidentu zrychlený srdeční tep, zatímco těm, co se dokáží ohradit, se rychle po »akci« puls opět vrátí do normálu. První skupinu pak mnohem častěji postihuje infarkt myokardu. Jak ukazují pravidelné kontroly České obchodní inspekce, je úroveň českého pohostinství ve srovnání se západními státy nízká. Podle samotného personálu restaurací a hospod je ale problém v tom, že čeští zákazníci si přehmaty, omyly, nevyhovující hygienu a podmíry nechávají líbit. Vy jste zákazník! Podle třicetiletého číšníka Petra, který pracuje v jednom vyhlášeném pražském baru, navštěvovaném hlavně cizinci, je problém v tom, že Češi mají stále v podvědomí, že nejlepší je držet ústa a krok a neumí se bránit. ,,Když dostane v obyčejné restauraci někde na náměstí Čech pivo s podmírou, nebo mu přinesou k jídlu jinou přílohu, než si objednal, nic neřekne a hranolky sní, i když je nemá rád a sám by si je určitě nedal. Pokud by si to samé dovolili k návštěvníkovi v obdobné restauraci v centru Londýna, byl by okamžitě oheň na střeše. Britové dokáží být asertivní a nenechají si líbit to, co nemusí." Češi se podle něj zkrátka neumí ohradit, raději mlčí a naštvaně sní jiné jídlo, než chtěli nebo nedovařené brambory. A teď ruku na srdce - opravdu jste ochotna si kazit náladu a ničit zdraví jen pro to, že je vám trapné se ohradit? Umíte zareagovat ve vhodnou chvíli?

Trpíte fóbiemi? Běžte se léčit!

19. června 2007 v 19:52

Trpíte fóbiemi? Běžte se léčit!

Trpíte fóbiemi? Běžte se léčit!
Jestliže trpíte fóbiemi, věřte, že v tom zdaleka nejste sami. Podle statistik se až deset procent celosvětové populace něčeho bojí…
Fůůůj pavouk! Fóbie mohou mít lidé pomalu z lecčeho. Nejznámější jsou fobie z pavouků neboli arachnofobie, z létání, hadů nebo výšek. Fóbie se vyznačuje panickým a často neopodstatněným strachem, který nás nutí k až k hysterickým reakcím. Někdo svůj strach řeší prostě tím, že se kritickým situacím snaží vyhýbat, ale to není ulevující řešení. A mnohdy ani není možné před svým strachem zavírat oči, ať vzhledem například k zaměstnání nebo společenským konvencím. Vyléčí vás! Skvělou zprávou je, že fóbie jsou léčitelná a zpravidla i plně vyléčitelná onemocnění, která je ovšem nutná svěřit do rukou jen a pouze odborníkům z oboru. Léčba trvá a probíhá v souvislosti se závažností a hloubky klientova strachu. Jinak komplikovaně se léčí hrůza z pavouků, která nás omezuje jen málokdy a jinak panický strach z bakterií, který může vést až k sociální izolaci. Psycholog pomůže Pokud chronicky trpíte i lehčí formou strachu, nesnažte se to podceňovat. Ten může, i když nemusí, přejít k závažnějším onemocněním. A kdyby ne - proč si kazit prožitky z našeho života čímkoli nepříjemným, proti čemu se lze bránit, ať už je to »jen« hrůza z létání, která nám znemožňuje například cestovat a poznávat? Nezavírejte před tím oči a navštivte vašeho lékaře, svěřte se mu a jistě vám rád doporučí odborníka, který vás znovu naučí čelit strachu a mít radost ze života. A z čeho máte panický strach vy?

To mám zase depku! Jak na ni?

19. června 2007 v 19:52

To mám zase depku! Jak na ni?

To mám zase depku! Jak na ni?
Možná často říkáte, že už z toho všeho máte pořádnou depku. I když nemáte na mysli skutečnou depresi, vážné a nepříjemné onemocnění, ale jen »obyčejnou« špatnou náladu, není to rozhodně nic příjemného. Není ale problém především ve vašem pohledu na život?
Neutápějte se v sebelítosti I když váš splín nemá s psychickou poruchou zvanou deprese nic společného, může vám zkazit celý den. Proto se vyplatí zjistit, co vám »depku« vyvolává a pokud možno se tomu vyhnout. Příčin může být mnoho. Některé se dají odstranit celkem jednoduše, např. nedostatek spánku a pohybu nebo přepracování, s jinými potížemi je to poněkud složitější. Příčinou dlouhodobé špatné nálady může být také vaše větší citová zranitelnost, osamění, obtížné životní období, rozpad rodiny a podobně. Své problémy byste si měla především připustit a začít je řešit - utápění se v sebelítosti ještě nikdy nikomu na náladě nepřidalo. Je také velmi důležité, mít se komu vyzpovídat. Máte svou vrbu, které se můžete svěřit se vším a k níž přijdete s pláčem, ale odcházíte od ní s úsměvem? Pokud jste v opravdu těžké životní situaci a máte pocit, že to sami nezvládnete, nebojte se obrátit na psychologa. Nezadělávejte si na infarkt! Jestliže nechcete »depce« podléhat, změňte alespoň trochu svůj pohled na svět. Zapomeňte na myšlenky typu »všechno tu stojí za zlámanou bačkoru, nic se mi nedaří« nebo »jsem neschopná«. Nepodkopávejte svou sebeúctu! Pokud se vám hned po ránu v koupelně rozsypou malovátka, nesupte a nevykřikujte hned rozzlobeně »ježiši, to je zase den, od rána se mi nic nedaří!«. Na to budete mít dost času, až jednou budete mít skutečný den blbec. Věci zkrátka nikdy nebudou úplně dokonalé, tak se s tím jednoduše smiřte. Čím více se budete rozčilovat a čím negativněji budete pohlížet na všechno kolem vás, tím více si budete škodit. Chcete si způsobit infarkt, nebo chcete být v pohodě a nad věcí? Je depka vaším častým nepřítelem?

Můžu propadnout anorexii?

19. června 2007 v 19:51

Můžu propadnout anorexii?

Můžu propadnout anorexii?
Jídlo si v současnosti může člověk vybírat pro sebe i pro členy vlastní rodiny. I když je potravin dostatek, přece jen u mnoha lidí dochází k alergickým reakcím na jisté potraviny. I vám se může u knedla-zela-vepřa nebo rýžového nákypu udělat špatně od žaludku. Hrozí vám tedy, nebo blízkým nějaké poruchy?
Beran
Většinou máte velmi zdravé trávení, i když stravovací návyky nejlepší nemáte. Přijímáte mnoho masa, které se vám pak složitě usazuje ve střevech. Proto se vám dá doporučit pojídat hodně rýže a ovesných vloček, které maso vyvažují, stejně jako používat na úpravu potravin rostlinný olej a jíst častěji polévky a vlákninu. Omáčky a saláty z jarní zeleniny a bylin jako je špenát nebo kopřiva vám taky vyhovují.
Býk
Jíte rádi mnoho a taky často, proto dost záleží na míře vašeho přirozeného pohybu. Neodpustíte si totiž hodně sladkého pečiva a vydatného jídla, jako jsou vaječné pokrmy a bílé omáčky. I když trávení máte většinou v pořádku, přece jen omezujte přijímané kalorie. Jarní zelenina ale taky celozrný chléb a suchary vám pak udělají dobře. Jezte maso v menším množství a nahraďte ho třeba houbami.
Blíženci
Máte sklon jíst nepravidelně a nekontrolovat, co vlastně přijímáte za potravu. Protože často kvůli nervům kouříte, popíjíte kávu a zajídáte se sladkostmi, přináší vám to občas menší zácpy. Často si proto dopřávejte vařené brambory a potraviny ze sójové mouky, stejně jako saláty ze syrové zeleniny spolu s tvarohem nebo jogurty a kefírem. Do polévek a omáček si vkládejte sušené kvasnice, bude vám líp.
Rak
Často se nárazově přejídáte a jíte po večerech u televize, takže se nemůžete divit obvodu svého bříška a problémům se žaludkem. Velice vhodná proto pro vás je ovocná kúra, kdy o víkendu nekonzumujete nic jiného než syrové ovoce nebo strouhanou syrovou zeleninu. V pondělí zase navážete na normální stravu. Dobře vám taky dělá bílé pečivo, kysaná smetana, ořechy a rostlinné tuky.
Lev
Jste lidé, kteří mají sklon k pravidelnosti v příjmu potravy a kvalitnímu stolování. Proto je vaše přijímání jídla zdravé. Někdy ale jíte příliš mnoho libového masa a ani záliba v kompotech není zdravá. Přeci jen taky pojídejte rýži a jídlo doplňujte celozrnným chlebem a luštěninami. Syrové ovoce a zelenina, především jahody, meruňky, melouny, rajská jablíčka a okurky vám dodají kvalitní látky stějně tak.
Panna
S jídlem někdy míváte značné problémy, protože trávení ve střevech u vás neprobíhá tak, jak má a zažívání ubližuje vašemu organizmu. Proto musíte jíst střídmě s omezením masa, ale taky nesmíte konzumovat příliš mnoho ovoce. Omezujte kakao a sladkosti a vytvořte si třeba hroznovou kúru, kdy po 10 dní zmírníte celkové množství stravy a na lačný žaludek přijímáte až 10 dkg hroznů nebo 1 lžíci čerstvých borůvek.
Váhy
Někteří z vás mají jídlo rádi až příliš a stejně tak pro vás není vhodné držet dlouhodobé diety. Organizmus pak může trochu kolabovat. K masu jen pojídejte hodně brambor a měkké kukuřice, které vám dělají dobře. Neobávejte se ani syrové cibule a česneku, které vytlačují špatné látky z organizmu. Vhodná je i kúra, kdy si po patnáct dní každý večer dáte sklenku čerstvě připravené jablečné šťávy.
Štír
Jste bytostní masožravci a proto máte velkou potřebu pojídat hodně masa a tuků, které se pak usazují v celém vašem organizmu. Víte, že nejde o zdravou věc, vám to ale dává vitalitu a hlavně fyzickou energii. Proto musíte pojídat pečivo a stravu s vysokým obsahem vlákniny, protože váš hlavní problém je spíš vylučování než příjem potravy. Pojídat velké množství salátů a čerstvého ovoce se vyplatí.
Střelec
Máte často skvělé schopnosti jak si ordinovat dietnější stravu. Je ve vás totiž uložen přirozený zdravý a sportovní duch. Přesto by především pánové měli omezovat své oblíbené orientální maso s vysokým obsahem kořenících přípravků a soli. Naopak dobře vám dělají obiloviny obecně, celozrnné moučníky, med v potravinách a k hlavním chodům dostatek mrkve, kysaného zelí nebo i sušených švestek.
Kozoroh
Někdy máte velký problém jíst správně a často taky pravidelně. Jeden z vás se přejídá a druhý drží posty. To není to nejlepší. Přesto je pro vás zdravá strava nutná. Potřebujete mléčné výrobky, ořechy a med pro dobrou funkci kostí a kloubů, celozrnné pečivo, ovesné vločky pro sílu a jižní ovoce. Pokud už konzumujete maso tak raději to bílé a ryby. Často se musíte překonávat, někdy stačí jen dobře kořenit.
Vodnář
Na jídle vám tolik nezáleží a často proto jíte velmi rychle, ani ho nevychutnáváte. Ale tímto přezíráním si způsobujete problémy. Stejně jako vysokou konzumací tmavého alkoholu s jeho kongenery, které narušují trávení. Proto jezte hodně rýže, brambor, bílého pečiva a k tomu jen omezené množství masa. Z ovoce se nebojte citrónů a grapefruitů, celer v polévce vás taky postaví na nohy.
Ryby
Máte docela zvláštní trávení a často konzumujete velká množství jídla, takže někdy potřebujete menší půst. Máte celkově nižší potřebu bílkovin. Z masa pojídejte pouze to bílé spolu s luštěninami a sýry. Množství zeleniny vám dělá dobře především červená řepa, ředkev, křen a kysané zelí, které dodávají i množství vody, kterou v těle potřebujete. Dostatek tekutin třeba ve formě šípkového čaje je důležitý.

Řeč těla: K čemu nepotřebujeme slova?

19. června 2007 v 19:50

Řeč těla: K čemu nepotřebujeme slova?

Řeč těla: K čemu nepotřebujeme slova?
Komunikace s druhými zdaleka není jen o tom, co říkáme. Mnohem větší význam má náš tón hlasu, to, jak se při hovoru tváříme a co dělají naše ruce a nohy - zkrátka řeč těla. Tato neverbální komunikace v sobě nese více než devadesát procent obsahového sdělení.
Jaký je váš postoj? Teprve zbývajících několik málo procent tvoří slova. Velmi důležitou věcí je například to, jaký zaujmeme při hovoru postoj. Rukama a nohama si vytváříme jakési ochranné bariéry, za kterými se cítíme jistější a bezpečnější. Například překřížené nohy či zapletené ruce dávají najevo, že se necítíme ve své kůži, jsme napjatí a před druhým se podvědomě chceme bránit. Naopak volný postoj a noha nakročená směrem k druhé osobě naznačuje otevřenost a ochotu komunikovat. Pokud při diskuzi sedíte a váš oponent má kotník jedné nohy položený na koleně druhé, dlaně spojeny a loket opřený o druhé koleno, dává tělem najevo, že je připraven k útoku. Vaše argumenty nepřijímá a evidentně se chystá vám je za chvíli vyvrátit. Promlouvají ruce... ...a dokáží toho na vás prásknout víc, než si myslíte. Ústa zakrytá rukama mohou vyjadřovat nízké sebevědomí, ale také vás prozradí, když lžete. Všimněte si někdy, jak se chovají malé děti, když si vymýšlí - zakrývají si ústa. Dospělí přitom podvědomě ruku poněkud zabrzdí; úst a jejich okolí se dotýkají jen jedním prstem. Napodobování - jak být sympatická? Napodobování řeči těla je způsob, jak si naprosto nenásilně získat důvěru člověka, se kterým mluvíte. Pokud při hovoru začnete (ať už vědomě nebo zcela mimovolně) napodobovat jeho gesta, slovník či tón hlasu a tempo řeči, má druhá osoba pocit, že se s vámi ztotožňuje a nevědomky vám začne důvěřovat (už vám někdy řekl váš nový objev, že se mu s vámi dobře povídá, nebo že má pocit, jako byste se znali už roky?). Když se po chvíli vrátíte opět ke své vlastní řeči těla a druhý vás nechtěně napodobuje, máte vyhráno - získala jste jeho důvěru a jste mu sympatická. Jak naložíte s tím, že vám dotyčný věří, už záleží na vaší morálce.´ Jak využíváte řeči těla vy?

K čemu potřebujeme slova? I.

19. června 2007 v 19:50

K čemu potřebujeme slova? I.

K čemu potřebujeme slova? I.
Někdo vám něco zarytě tvrdí, ale vy z něj přesto jaksi intuitivně nemáte dobrý pocit? Je to tím, že k vám dotyčný promlouvá nejenom slovy, ale také tím, jak daleko od vás a jakým způsobem stojí, nebo jaká dělá gesta. Promlouvá zkrátka jeho řeč těla.
Pořiďte si »slovník« řeči těla a využijte ji ve svůj prospěch To je to, čemu říkáte intuice - zcela podvědomě vnímáte všechna tato gesta, která naznačují, jak to s vámi člověk, jenž k vám hovoří, opravdu myslí, nebo jaký ve skutečnosti je. Pokud řeč těla dobře znáte a ovládáte ji, můžete ji velmi jednoduše při jednání s druhými lidmi použít ve svůj prospěch. Víte, jak zakrýt rozpaky, nervozitu nebo nejistotu, kam se posadit např. při příjimacím pohovoru a jak přesvědčit druhého, že to myslíte opravdu upřímně, i když jste zrovna poněkud nervózní a roztěkaní? Řečí těla se zabývá mnoho psychologů a pokud ji chcete opravdu ovládat, možná by nebylo na škodu si opatřit jako pomocníka »slovníček« - knihu, vysvětlující význam jednotlivých projevů neverbální komunikace. Intimní zóna - nevstupovat! Už to, jak daleko se od druhého postavíte, hraje velkou roli. Každý z nás má svou intimní zónu, do které obvykle nepustí nikoho jiného, než partnera nebo velmi blízké osoby, a jestliže mu intimní zónu někdo jiný naruší, znervózní. Proto, pokud nechcete, aby se při rozhovoru s vámi druzí cítili nepříjemně, rozhodně se k nim nepřibližujte na méně než půl metru - právě tato vzdálenost je podle odborníků jakousi hranicí, jejíž překročení je mnoha lidem nepříjemné. Výjimkou je podání ruky, na které jsme dnes již tak zvyklí, že nás toto krátkodobé narušení intimního prostoru nevyvede z míry, ale pokud například, byť v dobrém úmyslu, položíte ruku kolem ramen člověku, se kterým jste se právě seznámili, pravděpodobně mu to vůbec nebude příjemné, i když vám nedá nic najevo, aby vás neurazil. Dokáže vás ovlivnit řeč těla?

Bezesné noci? Konečně se vyspěte!

19. června 2007 v 19:49

Bezesné noci? Konečně se vyspěte!

Bezesné noci? Konečně se vyspěte!
Nikdy před tím jste žádné problémy se spánkem neměla. Prostě jste se otočila na bok, ani jste nemusela počítat ovečky a za chvíli jste už spala jako nemluvně. Až teď, poslední dobou, jste začala mít s usnutím potíže a netušíte proč.
Večer koukáte do stropu a pak se vám celý den v práci zavírají víčka. Příčiny ve většině případů bývají pouze psychického rázu. Než vyhledáte lékaře nebo do sebe začnete horem dolem ládovat prášky, zkuste nejdřív vyzkoušet pár triků. Tri č. 1: Vypněte bednu Tak hodinu před tím, než si určíte, že byste potřebovala jít spát, tak aby jste do rána naspala dostatek hodin, vypněte televizi. Televize vás udržuje více méně delší dobu při bdělosti, než by si samo vaše tělo přálo. Jakmile si večer místo dálkového ovládání vezmete do ruky knihu, usnete dříve a kvalitnějším spánkem. Tip č. 2: Větrejte! V místnosti, kde spíte, by měl být čerstvě vyvětraný vzduch. V letních měsících nechte okno pootevřené celou noc, je-li to jen možné. Kyslík vás nejen lépe uspí, ale regenerace celého těla i mysli bude mnohem hlubší a účinnější. Teplota ložnice by se měla pohybovat okolo 20 stupňů Celsia. Tip č. 3: Unavte se Jestliže špatně usínáte, nezaobírejte se před spaním zdlouhavým přemýšlením. Také je dobré během dne unavit nejen mysl, ale hlavně tělo, na které se v každodenním kancelářským pracovním procesu moc pohybu nedostává. Třeba, to co vaše tělo ke spánku potřebuje, je se pořádně unavit. Tip č. 4: Nekuřte Před spánkem 6 hodin nekonzumujte kofein a zhruba 2-3 hodiny nekonzumujte jídlo. Také se vyhněte ostrému koření, cigaretám a alkoholu, který vám kvalitní spánek rozhodně nedopřeje. Tip č. 5: Dejte si koupel Večer se natáhněte do vany s voňavou pěnou a solí a relaxujte. Udělejte si bylinkové čaje, které vaše tělo pomůžou uklidnit, zklidnit nervy a připravit na odpočinek. Rozhodně je to zdravější varianta léků na spaní a sedativ. A jaký máte spánek vy?

Točíte se v kolotoči dluhů?

19. června 2007 v 19:49

Točíte se v kolotoči dluhů?

Točíte se v kolotoči dluhů?
Velké dluhy, zadlužení, exekuce, deprese, kriminál. To vše vás může postihnout, když neumíte správně plánovat a hodnotit v oblasti svých finančních možností a skutečných potřeb.
Nejedná se o zanedbatelný společenský problém. Kolotoč lidských osudů, které při neuvážlivém utrácení končívají někdy i tragicky. A jediný, kdo si nakonec mne ruce, je spokojený bankovní úředník s hezkou měsíční prémií na výplatní pásce! Nejhorší na tom je, že si za to svoje vlastní zadlužené neštěstí každý může většinou sám! Nemluvíme o dluzích, které vznikly nečekanou a opravdu nutnou potřebou, jako například při poničení majetku vandaly či přírodou nebo nemocí, ale o zadlužení, které je jen důsledkem prosté lidské hlouposti a hamižnosti a touhy po závisti ostatních. Na jaké zbytečnosti si jsou lidé ochotni půjčovat, na dlouho se zadlužovat a vystavovat svou rodinu i majetek neúprosným exekutorům, to někdy až rozum zůstává stát. Existuje banka, která dokonce všechny vaše dluhy odkoupí, sníží vám měsíční splátky - logicky pak bance necháte více za úroky - a ještě nabízí, že vám půjčí další peníz! Pravidlo číslo jedna Půjčujte si jen na věci, které vám budou sloužit minimálně po dobu splácení dluhu. V praxi to znamená, že auto, jehož leasing splácíte pět let by vám minimálně stejnou dobu mělo sloužit. To samé platí i v oblasti služeb. Jestliže si chcete dopřát hezkou dovolenou, měla by být jen v takové finanční relaci, abyste ji do příští dovolené byli schopni splatit. Je nerozumné si za rok půjčit na další cestu do Itálie, když ta loňská ještě není splacená. Přemýšlejte pečlivě nad nutností svého zadlužení Některým lidem dává možnost půjček pocit, že můžou vlastně neomezeně utrácet a ono se to nějak časem splatí. A utrácí a utrácí a když se pak podívají doma po nákupu do tašky, zjistí, že vlastně ani půlku věcí pořádně nepotřebují. Rozmýšlejte proto důkladně, co skutečně vaše rodina ke svému štěstí potřebuje, jestli je to nový playstation pro děti nebo třeba útulný domov, ve kterém se neprocházejí cizí lidé z exekutorské kanceláře, a neberte si půjčky bez důkladného rozmyslu. Nebojte se vyptávat a informovat! Uvědomte si, že vy jste zákazník a podle toho se k vám člověk nabízející půjčky také musí chovat! Nenechte se odbýt a vyptávejte se na cokoli, co vás napadne. Rozhodně se zajímejte o výši ročního úroku, jestli je možnost dluh splatit dříve s konečným menším úrokem, na postihy při zpoždění splátky atd. Vybírejte důvěryhodné instituce! Vybírejte jen banky, ve které máte důvěru. Na pouliční lichvu raději zapomeňte, z toho nekouká nikdy nic dobrého. Mediálně známé banky vás nepodvedou, už jen kvůli své dobré pověsti, kterou by i sebemenší zmínka o podvodu na zákazníku například v televizi mohla výrazně poškodit a připravit o budoucí klienty. Nedopřávejte sobě ani svým blízkým, po čem jen jejich srdce zatouží. Když své děti naučíte najít svou vlastní hodnotu jinak než v majetku a drahém oblečení a poznat i jinou krásu, než nabízí klamavé pozlátko, budete šťastnější a ony také. A ruku na srdce, musíte mít také vše, co se jen na vás za výlohou lákavě usměje? Musíte pořád utrácet, nebo s penězi umíte hospodařit?

Sžírá vás paranoia? Zamyslete se!

19. června 2007 v 19:49

Sžírá vás paranoia? Zamyslete se!

Sžírá vás paranoia? Zamyslete se!
Trpíte občas nepříjemným pocitem, že lidé mluvící ztišeným hlasem ve vaší blízkosti musí rozebírat ve skutečnosti to, jak jste trapná? Žena prohlížející si vás v tramvaji se v duchu určitě směje, jak jen jste nemožně oblečená a učesaná?
Spolupracovnice něco vášnivě řešící v kuchyňce ihned zmlknou ve chvíli, kdy vkročíte? Asi vás chce některá z nich připravit o vaše místo nebo o vás roznáší drby! Takové drobnosti a jak dokáží pokazit pěkně začínající den, že? Stále sužovaná nejistotou, stále se hlídat a zjišťovat, co si o vás ve skutečnosti myslí vaši známí a kolegové. Hledání klidu a jistoty, stále ve stresu a ve střehu. Bohužel takovými zbytečnými a značně život znepříjemňujícími obavami trpí až jedna třetina populace. Odborně se nazývá paranoia. Co to je? Jedná se o psychickou poruchu, která se vyznačuje bludy vztahovačnosti, podezíravosti nebo žárlivosti při plném zachování intelektu. Může se jednat i o »pouhé« projevy nadměrné podezíravosti nebo žárlivosti. Podle závažnosti problémů je vhodné navštívit psychologa, při bludech dokonce psychiatra. Jestliže se jedná jen o důsledek vaší vnitřní nejistoty, mohou vám pomoci následné typy: Zkuste se pak třeba na to podívat takhle. Co když šeptající lidé vaši přítomnost ani nezaregistrovali a jen si vyměňují rady, jak na kuří oka a nechtějí tím rozhovorem zatěžovat okolí? Co když žena v tramvaji si naopak říká, že by je jí úplně ty samé šaty, co máte na sobě vy, hodily k těm novým botám, co si právě koupila? Co když se kolegyně v práci bavily o tom, jak spolu hříšně propařily páteční noc a nikomu v práci do toho jinak nic není? Čím to asi bude? Copak opravdu vypadáte tak nápadně hůř nebo jste většími podivíny než zbytek našich spoluobčanů? Jestliže dodržujete základní hygienické zvyklosti a pravidla slušného chování, není nic, čím byste mohla okolí pobuřovat k neadekvátním reakcím. Kamarád vám řekne vše do očí a kdo to neumí, jeho názor vás nezajímá. Což vede k dalšímu bodu a to, abyste se zbytečně přestala zajímat o to, co si o vás myslí ostatní. To vám k ničemu neposlouží. Řiďte se vlastním svědomím a srdcem. Většina nemusí mít vždy pravdu. Jestliže si s určitými lidmi nerozumíte, je to tím, že každý jsme jiný a každý potřebujeme trošku odlišnou sortu lidí ke své společnosti. Jestliže vás skutečně někde odmítají, není chyba v nich a už vůbec ne ve vás, ale prostě se jen k sobě nehodíte. A jestliže vám to někdo dal najevo dost hrubým a nevybíravým způsobem, pak je to hlupák. Hledejte si ty správné kamarády dál, někde na vás čekají milí lidé, se kterými vám bude dobře. Neberte si vše příliš osobně! Každá poznámka, situace či reakce může mít spoustu vysvětlení a popudů. Nestahujte vždy vše na sebe. Koukejte na věci ze širšího úhlu. Otevřeně mluvte s přáteli o situacích, které se vás dotkly a s největší pravděpodobností se dozvíte pravý a úplně jiný důvod věci. Zároveň požádejte své přátele o otevřenost a upřímnost a to samé poskytujte i vy jim. Důvody, proč někteří z nás občas přehnaně reagují na chování jiných lidí zbytečně přemrštěně, mohou být v hluboké nejistotě jedince často spojené s nějakým emočním zraněním v minulosti. Jestliže vaše problémy s paranoidními myšlenkami spatřujete větší, než abyste si s nimi dokázala poradit sama, nerozpakujte se a navštivte odborníka. Váš život bude pak mnohem spokojenější! Jste také paranoidní?

Nejlepší lék na vaše trápení? Smích!

19. června 2007 v 19:48

Nejlepší lék na vaše trápení? Smích!

Nejlepší lék na vaše trápení? Smích!
Jedete ráno do práce, naštvaní na celý svět vystoupíte z metra a se zachmuřeným pohledem vkročíte na eskalátor, když najednou proti vám jede skupinka dětí, které se smějí, až se za břicha popadají a vám zcela mimovolně také začnou cukat koutky. Už jste někdy zažili něco podobného?
Smích je nakažlivý Vědci prokázali, že smíchu podléháme mnohem snadněji než smutku a negativním emocím. Dokázali také, že smích je opravdu nakažlivý, jak se tvrdí. Velmi dobře je to vidět na malých dětech, ale i na dospělých - stejně tak, jako při hovoru nevědomky napodobujete mimiku toho druhého, necháte se také velmi snadno rozesmát, když vidíte nebo slyšíte, že se někdo kolem vás směje. Úsměv je zcela bezděčná reakce na veselí druhé osoby. Radostný smích také podle vědců posiluje náš imunitní systém a urychluje uzdravování. Při smíchu totiž dochází k redukci negativních hormonů, které oslabují imunitu. Nevěříte tomu? Vyzkoušejte to. Podobný, i když ne tak intenzivní účinek, má totiž dokonce i nucený smích. Takže raz, dva tři... smích! Naordinujte si pravidelné dávky Psychologové dokonce s úspěchem ordinují smích jako lék. »Smějte se, bude vám skvěle a budete zdraví« - je velmi jednoduché to doporučit, ale jak se stát ze dne na den pohodářkou, kterou nerozhází ani zuřící šéf nebo vševědoucí tchýně? V prvé řadě zkrátka nesmíte být pesimistka. Jste přesvědčena, že za všechno dobré, co se vám v životě přihodí, musí následovat trest v podobě něčeho nepříjemného (a tak to raději už rovnou očekáváte). Nesmysl! Přestaňte čekat, že si váš partner najde jinou nebo vás vyhodí z práce jen kvůli tomu, že vám teď všechno až podezřele vychází. Nemusíte přece mít výčitky svědomí kvůli tomu, že se vám daří dobře. Máte se skvěle? Tak si to užijte, neberte se tak vážně a řehtejte se, chichotejte se a křeňte se na celý svět, zkrátka dělejte si ze života psinu! Jak jinak ho také přežít, že? A jak často se smějete vy?

Šílenství zvané nakupování

19. června 2007 v 19:48

Šílenství zvané nakupování

Šílenství zvané nakupování
Říká se, že muž za věc v ceně 10 Kč zaplatí 20 Kč, pokud ji potřebuje. Žena zaplatí 10 Kč za blbost v ceně 20 Kč, kterou nepotřebuje, protože je na ni sleva. Pokud jde o nakupování, mají ženy nálepku maniaka, kterému se v obchodním centru zatemní mozek. Zaslouží si to?
Žena rovná se stroj na utrácení Je většina obyčejných českých žen opravdu strojem na utrácení peněz, nebo jim kazí pověst jen několik rozhazovačných příslušnic něžného pohlaví, trpících doživotní diagnózou zvanou nákupní horečka? Muži se zkrátka na nakupování dívají poněkud pragmatičtěji než jejich drahé polovičky. Je jim většinou naprosto ukradené, jestli jejich outfit je nebo není in a trendy a nové boty nebo kalhoty si kupují až ve chvíli, kdy ty staré doslouží (vzhledem k tomu, že se do módy vracejí osmdesátá léta, budou jejich oblíbené kousky brzy zase v kurzu). Zatímco průměrná žena, i když si nekupuje každý týden nový pár lodiček, chce být zkrátka pěkná. Nejen kvůli opačnému pohlaví, ale také kvůli holkám z práce, sousedce, kamarádkám i nekamarádkám. A v neposlední řadě kvůli sobě. Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše… nebo ne? Tak, jako si muži udělají radost 2GB flashkou nebo novým autorádiem, udělá si žena radost sexy sáčkem, kosmetikou nebo permanentkou do fitka. Což samozřejmě neznamená, že ženu nemůže potěšit paměťová karta a muž si nemůže naopak zajít na solárko nebo si koupit super koženou bundu. Škatulkování typu »žena rovná se nákupní maniak, kterému se u vchodu do butiku v mozku samovolně spustí tlačítko DELETE a muž rovná se chladně uvažující pragmatik«, je samozřejmě poněkud scestné. Pánové, jste rádi, že vaše přítelkyně je půvabná a sexy? Nedá se nic dělat, krása a obdivné a závistivé pohledy vašich známých zkrátka něco stojí. Tak buďte přeci trochu tolerantní - tedy pokud vaše polovička neutratí během jednoho odpoledne celou (vaši) výplatu; pak už se opravdu jedná o diagnózu. A jak se na »nákupní horečku« díváte vy?

Naturisté: Nazí a v pohodě

19. června 2007 v 19:47

Naturisté: Nazí a v pohodě

Naturisté: Nazí a v pohodě
Jste pohodářka, které jen tak něco mandle nenadzdvihne, nebo máte blíž spíše ke konzervativní puritánce a při pohledu na obnažené ženy a muže opalující se na nuda plážích s pohoršením odvracíte zrak? Nemáte k tomu žádný důvod…
Proč jsou vyrovnaní a nic neřeší? Ti naháči, kteří se naprosto bez skrupulí promenádují po břehu nebo si užívají vodní hrátky, přičemž je jim úplně jedno, jestli se na ně někdo kouká nebo hodnotí jejich postavu, totiž zdaleka nejsou žádní obscénní úchylové. Říkají si naturisté a za přirozenost svého těla se nestydí ani na veřejnosti před cizími lidmi. Jde zkrátka o životní styl, pro někoho zcela normální, pro jiné zas provokující, zvrhlý a bezohledný. Naturisté ale svou nahotu berou jako naprosto běžnou věc a mají na ni zcela jiný pohled než většina lidí. Jedno bychom jim mohli závidět - většinou nemají komplexy ze svého těla. Jsou zkrátka takoví, jací jsou a nestydí se za to. Plakáty vychrtlých modelek a bezchybných naolejovaných svalnatců je nechávají chladnými a pokud sportují a stravují se zdravě, dělají to většinou spíše pro své zdraví; pěkná postava bývá až na druhém místě. Jen si tak poklábosit… bez šatů Naturisté pořádají ve větších městech pravidelná setkání - kde jinde než v bazénu. Nejde jen o samotné plavání, přicházejí si popovídat s ostatními, pobavit se a odreagovat. Nestydí se před sebou, svou nahotu berou jako naprosto přirozenou věc. Scházejí se rodiny s dětmi i senioři, lidé různých povolání a koníčků, kteří si chodí zaplavat ve skupinkách nebo osamoceně. Nováčky mezi sebou vítají přátelsky a srdečně, chovají se bezprostředně a nenuceně, stud proto není na místě. Záleží na tom, jaký máte pohled na nahotu a na odhalování se před lidmi, víceméně cizími, ale konec konců - je to také jedna z možností, jak být v pohodě a bez komplexů. Jen mít na to tu správnou povahu… Vadilo by vám ukazovat se nahá mezi cizími lidmi, nebo byste se v klidu promenádovala?

Asertivní chování – co to je?

19. června 2007 v 19:46

Asertivní chování - co to je?

Asertivní chování – co to je?
Ke slovu asertivita je podle slovníku cizích slov synonymem sebeprosazování, nenásilně projevené sebevědomí, troufalost. Lidé utrácí tisíce za kurzy, které jim pomohou mít ze sebe lepší pocit a lépe komunikovat se svým okolím, a poptávka i nabídka těchto kurzů je stále vyšší.
Zlatá střední cesta Asertivita by se dala definovat také jako zlatá střední cesta lidské komunikace odmítající jak agresivní tak i pasivní chování. Pasivní lidé mají problém udržet si své pomyslné hranice a pod sebemenším nátlakem jsou ochotni je posouvat ku prospěchu druhých. Neradi se přou a nedokážou jasně a upřímně dát najevo, jak se cítí a co si myslí, ze strachu, že ublíží nebo se znelíbí ostatním. Výsledkem obvykle bývá frustrace a nedobrý pocit ze sebe samého. Kolikrát se vám stalo, že jste si nechala od prodavačky vnutit zboží, které jste vlastně ani nechtěla, či jste mávla rukou nad pětikorunou, o kterou vás obrala? Kdy jste naposled kývla partnerovi na něco, s čím jste nesouhlasila, jen kvůli tomu, aby neměl dojem, že jste stejně hašteřivá jako jeho bývalá přítelkyně? A jak jste se pak cítila? Určitě nic moc. Ale příště se zachováte zase stejně a víte to. Přestaňte jen ustupovat! Ostatní vaše přehnaně vstřícná gesta neocení, spíš naopak. Budou stále zkoušet, kam až jste ochotna se nechat zatlačit. A vy stále budete ustupovat. Ani si nevysloužíte jejich náklonnost, protože si vás nebudou mít za co vážit a vše od vás začnou brát jako samozřejmost. Ale nikdy není pozdě změnit přístup k sobě samé i svému okolí. Začátky rozhodně nejsou nikdy jednoduché, ale chce to vědět proč, jak, jestli vůbec a hlavně vydržet. V případě, že se rozhodnete, že to chce změnu přístupu nebo taky ne, ať už se rozhodnete jít na kurz nebo sáhnout po knize s tématikou asertivity v knihkupectví, držíme vám palce. Zmiňme zde ještě základní zásady asertivního chování:
 • Mám právo posuzovat své vlastní chování, myšlenky a emoce a být si za ně a jejich důsledky sám zodpovědný
 • Mám právo nenabízet žádné výmluvy, vysvětlení ani omluvy svého chování
 • Mám právo posoudit, zda a nakolik jsem odpovědný za řešení problémů druhých lidí
 • Mám právo změnit svůj názor
 • Mám právo dělat chyby a být za ně odpovědný
 • Mám právo říct: "Já nevím."
 • Mám právo být nezávislý na dobré vůli ostatních
 • Mám právo na nelogická rozhodnutí
 • Mám právo říct: "Já ti nerozumím."
 • Mám právo říct: "Je mi to jedno."
 • Mám právo se rozhodnout, zda budu jednat asertivně nebo ne
Asertivní chování je tedy o umění vyjádřit upřímně své pocity a udržet si své hranice. Zároveň ale i respektování hranic druhých lidí. Umět uznat chybu, pokud ji skutečně uděláte, ale nebrat vinu na sebe, pokud něco vaše chyba není. A hlavně chovat se tak, abyste měla ze sebe stále dobrý pocit. A o ten v životě každého člověka jde především… Dokážete být k ostatním upřímní?

Grafologie: Dokonale vás odhalí!

19. června 2007 v 19:46

Grafologie: Dokonale vás odhalí!

Grafologie: Dokonale vás odhalí!
Většina z nás se už někdy určitě s pojmem grafologie setkala a věnovala alespoň chvilku přemýšlení, jak dalece si tento pomalu zázraky slibující obor zaslouží naši pozornost a důvěru.
Není divu, že každý hned neuvěří, když slyší, že i z jednoho listu rukopisu dokáže grafolog rozpoznat povahu člověka, schopnosti adaptovat se v novém prostředí, jeho manýry i slabůstky, ochotu pracovat týmově, dokonce i inklinaci k mravním prohřeškům. A přesto si v dnešní racionálně založené moderní době grafologie získává v široké veřejnosti a především u personalistů větší a větší důvěru. Písmo neošálíte! V oblasti personalistiky je největší předností u grafologie jako pomocné diagnostické metody ceněná její neoklamatelnost a celkem podrobně a přesně popsané výsledky zkoumání kvalit potenciálních pracovníků. Je známo, že průměrně inteligentní člověk je schopen se po několika pohovorech naučit vystupovat a mluvit tak, aby zalahodil sluchu i oku pracovníka provádějícího výběrový konkurz. Ani není problém naučit se principy personálních psychotestů. U grafologického rozboru je to jiné. No schválně, i kdybyste si prošli grafologické příručky a věděli byste, jaké znaky v písmu udělají lepší dojem, zkuste si své písmo podle toho změnit. DNA nebo písmo? Odhalí vás! Čím to, že každý člověk má nezaměnitelné písmo? Jednoduše tím, že každý jsme naprosto jedinečná individualita. Písmo je stejně spolehlivé v rozpoznávání lidí jako například DNA či otisky prstů. Zhruba do 8. roku života všichni píšeme tak, jak nás naučili ve škole. Téměř stejně. Až později se projevují v písmu individuální rysy povahy a odlišnosti. Je to tím, že si písmo natolik osvojíme, že už nad psaním nemusíme tolik přemýšlet a písmo řídit, čímž se psaní stává přirozenějším a dokáže tedy i o nás více vypovídat. Práskne na vás všechno Písmo také nevychází při psaní ze svalů v ruce, jak se mnozí domnívají, ale z mozku, přesněji řečeno ze spojů mezi neurony. Je známé, že pokaždé, když se něco naučíme, vznikají spoje mezi určitými neurony v mozku a podle toho, jestli naučené upevňujeme - opakujeme nebo se k tomu již nevrátíme, spojení se buď posiluje nebo zaniká. Tak to je i s našimi osobnostními rysy. Jestli máme například pevnou vůli, jsme samotáři, či cholerici, projeví se to v našem písmu. To vše závisí na spojích mezi neurony. Tuto teorii podporuje i pozorování grafického projevu lidí, kteří přišli o končetinu, kterou psali a byli nuceni se naučit psát jinak, Ať se ti lidé naučili psát levou rukou, nohama nebo i ústy, jejich písmo vykazovalo stále stejné grafologické znaky. Už vás někdo u pohovoru testoval skrz písmo?

Využijte jarního elánu a začněte konečně cvičit!

19. června 2007 v 19:45

Využijte jarního elánu a začněte konečně cvičit!

Využijte jarního elánu a začněte konečně cvičit!
Na Nový rok si dávají lidé celé hromady předsevzetí, ale některá z nich berou ještě vážněji na jaře, když jim do zaprášených kanceláří, kde prosedí celé dny, zasvítí slunce… Jak to ale udělat, aby vám odhodlání »dokopat« se každý týden do posilovny opravdu vydrželo?
Více pohybu - méně únavy Přemoci lenost se opravdu vyplatí. Nejenom, že v létě budete mít pěknou a pevnou postavičku, ale budete se navíc cítit vitálnější a zdravější. Pravidelný pohyb je paradoxně tím nejlepším lékem na chronickou únavu. Pokud patříte k těm, kteří mají každé jaro elánu na rozdávání a vehementně se hrnou do fitcenter, tělocvičen a bazénů, aby zde dotáhli do konce svůj úmysl do léta zhubnout, poradíme vám, jak vytrvat. Naučte se milovat pohyb! V prvé řadě si uvědomte, že nejde primárně o to, abyste zhubla, ale o to, abyste se naučila milovat pohyb. Sport vás zkrátka musí bavit. V opačném případě vaše snaha sice možná přinese ovoce (pokud jste dříč a máte dostatečně silnou vůli), vaše pěkná postava ale bude těžce vydřená, vy získáte ke cvičení averzi a budete jej brát jako něco, co musíte dělat. Do tělocvičny byste měla chodit s pocitem »chci«, ne »musím«. Proto si vyberte takový sport, který vás bude těšit. Že všichni chodí na spinning? Pokud není bezmyšlenkovité šlapání společně s dalšími třiceti zpocenými ženami zrovna to, po čem toužíte, netrapte se a zapište se klidně třeba na břišní tance. Možná, že spálíte o něco méně kalorií, ale pohyb vás bude těšit, a to je z dlouhodobého hlediska důležitější! Buďte krásná i při cvičení! Když jste si vybrala sport, který se vám nejvíce zamlouvá, vyzkoušela ho a nadchla se pro něj, udělejte si radost a zainvestujte do potřebného vybavení. Samozřejmě, že po hodině aerobiku budete lapat po dechu jak parní lokomotiva a oblečení budete mít promočené, to ale neznamená, že si musíte oblékat tepláky, které vám maminka koupila ještě na základní škole. Dopřejte si pěkný obleček, kvalitní pevnou obuv nebo nové plavky - sport vás bude bavit ještě o něco víc! Máte na jaře větší chuť sportovat, nebo jste stejně líní jako v zimě?

Muž vs. Žena ve znamení...

19. června 2007 v 19:45

Muž vs. Žena ve znamení...

Muž vs. Žena ve znamení...
Každé znamení horoskopu má své světlé stránky, tedy klady, ale i ty temné, zápory. Díky tomu jsou lidé osobití a náš svět tak živý a rozdílný. Protože neexistuje jen černobílý svět, popíšeme vlastnosti, kterých si můžete všimnout také u druhých lidí. A tak i třeba poznat jejich původ.
Beran
Žena: Mezi její kladné vlastnosti patří spontálnost, se kterou přistupuje k lidem a životu. V práci jde o neúnavnost, se kterou všechno dělá a dokončuje. Pak také přímost, která jí pomáhá a zároveň druhým dodává jistotu.
Záporem je vznětlivost, když se jí něco nelíbí. Pak také tvrdohlavé přesvědčení o své pravdě, ze kterého nehodlá ustupovat. Nakonec i pánovitost, jak potřebuje druhé vést, i když sami nechtějí.
Muž: Kladnou vlastností je určitě až manažerská rozhodnost v životě a práci. Stejně tak i bystrost, pochopení problémů a iniciativnost, se kterou přichází s novými, činorodými nápady před druhé osoby.
Záporem je agresivita, duševní i fyzická. Také neustálá soupeřivost, kdy potřebuje překonávat konkurenty, ať už dělá cokoliv. Nakonec i nerozvážnost, kdy se vrhá do problémů po hlavě a nevidí následky.
Býk
Žena: Kladnými vlastnostmi jsou stálost v povaze i chuti pokračovat ve vztazích s lidmi. Také přičinlivost, se kterou se stará o domácnost a blízké. Nakonec i ekonomičnost, díky které je doma vše v pořádku.
Mezi zápory patří lačnost, se kterou musí mít drahé potraviny nebo oblečení, pomalost v uvažování a rozhodování, ale také umíněnost, kdy se nehodlá vzdávat, i když vůbec není v právu.
Muž: Kladem znamení je vytrvalost, se kterou pracuje a drží se své partnerky. Také odhodlanost, kdy se nebojí vstupovat do náročných podniků. Ale i realismus v povaze, máloco ho tak překvapí.
Zápornými vlastnostmi jsou výrazný sklon k pohodlnosti v práci i doma. Také zaměření pouze na svůj osobní prospěch a zisk, ale i konzervatizmus, kdy nechce měnit své dobyté postavení.
Blíženci
Žena: Kladem je určitě šikovnost, se kterou se vypořádává s každodenním životem. Také čilost v práci i mezi lidmi, kdy zvládne mnoho věcí najednou. Přirozená je i družnost, ze které mají druzí radost.
Mezi zápory musíme počítat zvědavost, kdy se stará o druhé víc, než má. Tak se rodí drby, s čímž se spojuje i zaujatost. Trápí jí i neklid, kdy zrozenkyni dokáže vynervovat spousta důležitých povinností.
Muž: Mezi klady v jeho povaze patří podnikavost, se kterou se vyrovnává se světem. Je obratný a plný nápadů, jak řešit každý problém. Touha po vědomostech ho vede do častých setkávání s druhými lidmi.
Zápornou vlastností je jistě indiskrétnost, se kterou přistupuje k druhým lidem v jejich soukromí. Dokáže zapůsobit svým výsměchem a touhou napodobovat a kopírovat díla druhých lidí.
Rak
Žena: Mezi klady se dá počítat její oddanost k lidem, ale i domovu. Také empatie, díky níž rozumí nejen svým kolegům, ale také dětem. Lidé jí také mají rádi za srdečnost, kterou je dokáže plně podporovat.
Zápornou vlastností je náladovost, kdy vás překvapí rychlými změnami svých reakcí. Také nestálost, se kterou se chová k už jasným situacím, ale i lidem. Problémem je její zranitelnost.
Muž: Mezi klady patří, že tento člověk může mít motivaci, která ho neustále žene kupředu. Jeho citlivost účinkuje nejen na ženy, které si získává, ale i na kolegy. Jeho obětavost pro rodinu je příkladná.
Zápornými vlastnostmi je těkavost, kdy nedokáže zůstat na jednom místě a střídá je. Také nenasytnost v jídle i oblasti financí a majetnictví, se kterým přistupuje k lidem a věcem, které ho obklopují.
Lev
Žena: Mezi klady se dá počítat samostatnost, se kterou se vydává do světa. Také vitalita v pohledu na život a chuť působit pozitivně. Nakonec i dobrosrdečnost, kterou má tolik lidí rádo a proto si jí váží.
Zápornou vlastností je okázalost, kdy se předvádí, pokud má krásnější věci nebo lepší postavení. S tím se občas spojuje i bezohlednost k potřebám druhých, která vyplývá z obyčejného lidského egoismu.
Muž: Mezi klady počítáme jeho sebevědomí, se kterým toho v životě hodně dokáže. Také velkorysost, kdy je schopen se učit a předávat poznatky dál. Důležitá je u něj ale i hravost a nesmírná kreativita.
Zápornými vlastnostmi jsou domýšlivost, díky které si myslí, že může téměř cokoliv a tak podporuje i vlastní chvastounství. Neurvalost v chování, když něčeho důležitého dosahuje, mu také tolik nepomáhá.
Panna
Žena: Mezi její klady patří prozíravost, kdy je připravená na vše praktické, co se může stát, šetrnost v oblasti ekonomie, ale také kladnému přístupu k lidem. Ale i skromnost, se kterou dokáže potají dělat velké činy.
Záporná je její kritičnost, která bolí, protože míří přesně. Posedlost detailem jí provází už odmala a nehodlá se jí zbavovat. Z toho pak vzniká i přirozená malichernost povahy a orientace na nedůležité věci.
Muž: Mezi klady tohoto znamení patří pracovní metodičnost, kdy má vše připraveno a proto ho zdobí vysoká produktivita, i v lidských vztazích. Hlad po vědomostech ho vede k neustálému vzdělávání.
Záporem je choulostivost na reakce blízkých a také nemoci, které si neustále kontroluje. Pokud ho přepadne rutina, dělá všechno klidně a bezmyšlenkovitě. Vlastním školometstvím nutí druhé, aby dodržovali přesně plány.
Váhy
Žena: Kladně jistě označíme přátelskost, se kterou přistupuje k lidem a získává si tak jejich sympatie. Úcta k druhým a jejich názorům je přímo inspirativní. Značná inteligence jí pomáhá orientovat se ve všem podstatném.
Záporem zrozenkyně je náladovost, kdy se nemůžete spolehnout, jak bude reagovat zítra. Přílišná ochota ke kompromisům často ubližuje především jí samotné. Potřeba si užívat k životu patří, ale ne neustále.
Muž: Kladnou vlastností je diplomatičnost, ve vztahu k lidem a v práci, kterou se hodně získává. Osobní vstřícnost v životě mu pak přináší nové přátele. Jeho kultivovanost mu dává obdiv druhých, ale také životní požitky.
Mezi zápory jistě patří nerozhodnost, díky které přichází o různé kvalitní možnosti, v práci i osobním životě. Jeho vychytralé taktizování se mu občas nevyplatí, i když je v tom mistrem. Umí být občas i zle využitelný.
Štír
Žena: Její kladnou vlastností je schopnost vcítění se do lidí a jejich problémů, které jdou řešit. Důslednost, se kterou pracuje i žije, jí dost pomáhá. Občasná nezištnost vůči druhým je překvapí a potěší.
Záporem je tajnůstkářství, kdy před druhými ukrývá nejen své vlastnosti, ale i minulost. Formuje ji mstivost, vůči které jí pomůže jen touha po odpuštění. Nekompromisnost v povaze to umožní jen někdy.
Muž: Kladnou vlastností je píle, se kterou se pustí do práce, která je mu svěřená. Cílevědomost mu pomáhá postupovat dál přes překážky tak, jak potřebuje. Soucitnost vůči potřebným lidem je také pozitivní.
Záporem je jistě extremismus, se kterým přistupuje k problémům a některým lidem bez porozumění. Pak se může vyznačovat podivínstvím, které mu způsobuje uzavřenost vůči společnosti druhých osob.
Střelec
Žena: Kladnou vlastností je optimismus, se kterým už vstupuje do života. Angažovanost pro druhé a pro ideály je jistě pozitivní. Orientace na důležité věci umožní zbavit se malicherností a dělat všechno rychle.
Záporná je domýšlivost, díky které si zrozenkyně může myslet, že jí patří pouze to dobré. Za ní nastupuje panovačnost, kdy se chystá rozkazovat a mentorování při poučování druhých, co mají dělat, aniž by to sama prováděla.
Muž: Kladnou vlastností je lidská velkorysost, která druhým umožňuje svobodu. Lidská přesvědčivost a rozhodnost přináší dobré výsledky v práci i životě. Vizionářství pak umožňuje udělat víc, než se čekalo.
Záporná je nadutost, se kterou přistupuje k druhým lidem. Těm někdy nevyhovuje patetičnost a přehánění v drobných úkonech. Popudlivost v osobě zrozence vyvolává nedostatek úcty od druhých.
Kozoroh
Žena: Kladnou vlastností je samostatnost, se kterou zvládá práci, i sebe sama. Sebeovládání vše rozšiřuje a umožňuje vysokou produktivitu. Orientace na výsledek pak přinese další, lepší postavení.
Záporem je tvrdohlavá umíněnost, díky které nechce prohrávat a drží se svých plánů. S tím je spojená touha rozkazovat, protože všechno musí jít podle její vůle. Nedůvěřivost v lidské vlastnosti je ale značná.
Muž: Kladem je objektivita, se kterou posuzuje chování a jednání ostatních. Také osobní ctižádostivost, díky které je schopen obětovat svůj volný čas. Srozumitelnost, lidská i profesionální, druhým pomáhá stejně.
Zápornou vlastností je občasná krutost, se kterou se dokáže zbavovat lidí, i věcí. Problémem je zkostnatělost a malá otevřenost reformám. Stanovování pravidel je spíš posedlostí, než účinným lékem.
Vodnář
Žena: Kladem zrozenkyně je nezávislost v myšlení a přístupu k druhým lidem. Intuitivnost jí navede na správnou cestu, i když by to dokázala i rozumem. Družnost jenom vylepšuje šanci se vždycky uplatnit.
Zápornou vlastností je nevypočitatelnost její povahy, která se každou chvíli promění. Z toho někdy plyne až exentričnost. Netrpělivost platí stejně tak v práci, jako v osobních vztazích ke druhým.
Muž: Kladnou vlastností je jistě otevřenost, se kterou se vydává za úkoly a na jednání. Umožňuje to jeho duchaplnost, která dokáže vždy najít to pravé slovo a ochota pomáhat přátelům, vlastně i lidem obecně.
Záporem je neustálý sklon k rebelství a chuť být často proti druhým. Vnitřní dráždivost provokuje i druhé osoby a vyvádí je z klidu. Přílišná svéráznost někdy člověka odděluje od ostatních lidí.
Ryby
Žena: Kladnou vlastností je senzitivita, díky které je zrozenkyně schopná všechno ihned pochopit. Z toho vzniká i osobní laskavost. Ochota pomáhat lidem je vysoce přirozená, ale nesmí se nechat zneužívat.
Záporem je jistě sklon k amorálnosti, kdy si člověk není schopen nic zakazovat. Pokud není v psychické pohodě, její jízlivost může dost ubližovat. Přílišná romantičnost neumožňuje jednat vždy rozumně.
Muž: Kladem je přístupnost, ať už ve společenském řešení problémů, nebo prostě ta lidská. Idealismus umožňuje zrozenci dobře se rozhodovat a družnost umět nacházet pro vlastní život a zájmy ty pravé lidi.
Jeho zápornou vlastností je zákeřnost, se kterou se dá ubližovat druhým na citlivých místech. Nesoustředěnost v povaze někdy brání lepším pracovním výsledkům, ze kterých pramení i lidská nespolehlivost.
Jste typickou Račicí, Rybou, Střelkyní...?

Mobing: Nenechte se v práci šikanovat!

19. června 2007 v 19:44

Mobing: Nenechte se v práci šikanovat!

Mobing: Nenechte se v práci šikanovat!
S některými lidmi se dá komunikovat opravdu jen těžko. Problém nastává tam, kde se střetu s nimi nemůžete vyhnout - na pracovišti. Dává vám kolega nebo rovnou celý kolektiv spolupracovníků pěkné »kapky«? Pak máte co dočinění s mobingem.
Dospělí jsou v šikaně experti Pojem mobing se v souvislosti s terorem na pracovišti začal používat v USA ve druhé polovině osmdesátých let. Vzhledem k tomu, že v práci trávíme třetinu dne, je kvalita vztahů mezi kolegy dost podstatná a když si spolupracovníci na jednoho člena týmu zasednou, můžou ho celkem snadno udělat zoufalým, nešťastným a připravit mu peklo na zemi. Zdaleka není pravda, že tahanice, shazování, pronásledování a ubližování je výsadou jen nedospělých dětí. Právě na první pohled zcela normální, dospělí a duševně zralí lidé jsou v šikanování často nejlepší. Věřte si a braňte se! Mobingu se někdy dá bránit jen velmi těžko. Dobře vám může poradit mnoho lidí, ale těžší bývá převést teorii do praxe a použít ji na konkrétním případě. Když zaměstnanec ví, že bude jinou práci shánět těžko, nechce si příliš »vyskakovat«. Může se sice obrátit na zaměstnavatele nebo odbory, ale ti často příliš nezmůžou a poměry se nezmění. Pokud je ale chování vašich kolegů opravdu neadekvátní, měli byste se bránit a snažit se situaci vyřešit. Pomoc určitě najdete u zkušeného psychoterapeuta, který vás dokáže naučit asertivitě a postavit se kolegům. Nebojte se požádat o pomoc psychologa - pořád je to lepší, než skončit po letech mobingu rovnou v péči psychiatra! Bossing - je v podstatě stejný jako mobing, s tím rozdílem, že utlačující osobou je boss - tedy šéf. Od toho se pak odvíjí další nepříjemné dopady na utiskovaného zaměstnance, ať už jde o nesmyslné úkoly, které musí plnit, nebo o permanentní snahu přinutit terorizovaného podřízeného dát dobrovolně (a bez nároku na odstupné) výpověď. Bullying - slovo bully znamená v angličtině »surově týrat« a označuje šikanu mezi školními dětmi a mládeží. Zahrnuje fyzické i psychické násilí. Už jste s es mobingem na pracovišti setkali?

Brácha blázní, prý je egyptský bůh Slunce!

19. června 2007 v 19:44

Brácha blázní, prý je egyptský bůh Slunce!

Brácha blázní, prý je egyptský bůh Slunce!
Psychotická onemocnění nejsou v naší společnosti tak neobvyklým jevem, jak by se mohlo zdát. V laické veřejnosti panují někdy nesmyslné předsudky a představy o lidech s těmito duševními onemocněními.
Na vině je nepochybně špatná informovanost, přehnané scénáře hollywoodských filmů slibující si tak větší atraktivitu děje i přirozený strach z neznámého. Bohužel, nikdo nemá jistotu, že duševní nemoc nepostihne jeho nejbližší i třeba jeho samotného. Kdo je tady »blázen«? Co přesně znamená psychóza a co prožívá psychózou nemocný člověk - psychotik? Zjednodušeně řečeno, psychotik je člověk, který ztrácí kontakt s realitou. Dokonce ztrácí schopnost rozpoznat, že je s ním něco v nepořádku. Mění se jeho schopnost vnímání, myšlení, prožívání i schopnost normálně fungovat ve společnosti. Může trpět halucinacemi a paranoiou a není schopen rozeznat, co je a co není skutečné. Psychotická onemocnění můžeme rozdělit do několika skupin:
 • schizofrenie
 • schizotypální poruchy
 • duševní poruchy s bludy aj.
Psychiatr musí být nablízku Pro lepší pojem o psychóze si můžeme představit přímku. Na jedné straně je zdravý jedinec, kdesi uprostřed stojí člověk trpící neurózami a na opačném pólu je psychotik. Tito lidé se neobejdou bez pomoci odborníků a někdy i léků (které pomůžou mozku s opětnou chemickou rovnováhou), ale především bez podpory svých přátel a rodiny. Dokonce je spolupráce rodiny pokládána za jednu z nejpřínosnějších složek v léčbě nemocného, přestože rodina sama je také svým způsobem rukojmí nemoci. Přestaň mě stíhat! Není výjimkou, že schizofrenik například vyháže partnerovi veškeré oblečení se slovy, že v něm bylo zabudované odposlouchávací zařízení, nebo že telefonáty obtěžuje známé s tím, že jsou na něj nasazení a ať se mu z dálky vyhýbají. Což také ve většině případů po čase udělají. Příběhy Pavla a Anny by alespoň trochu mohly přiblížit, co lze při onemocnění schizofrenií cítit: "Vše začalo tím, že jsem měl pocit zjasněného vnímání. Barvy byly jasnější, zvuky byly jakoby ostře vyřezané z nějaké tvrdé hmoty. Zvuk jsem slyšel i několikrát, připomínalo to ozvěnu. Potom jsem začal rozumět věcem, kterým jsem nerozuměl předtím. Okolí ke mně promlouvalo v jakýchsi symbolech. (…) Na ulici jsem si všímala gest lidí. Co kdo dělal, nebylo náhodné, ale mělo to vždy nějaký hluboký význam. Lidé mi naznačovali, co mám a co nemám dělat, kam mám jít, co mám sníst apod. Zpočátku mi to nedávalo smysl, ale později jsem všechno pochopila. Jsem vyvolená. Vyvolená ke spáse světa. (…)" Příběh Pavla: Pavel bydlel v bytě u své sestry, která když se vrátila domů z ročního zahraničního pobytu, zjistila, že je byt zvláštně přestavený s kruhovitou stříbrně oplechovanou koupelnou - vlastně vypadala jako pilotní kabina. Když se zeptala Pavla, co to znamená, odpověděl, že on je egyptský bůh Slunce Achnaton a že odletí co nejdříve do vesmíru, že toto je vesmírná loď a že dokáže komunikovat s mimozemskými civilizacemi. Příběh Anny: Anna se zastavila na ulici. Uslyšela, jak na ní zcela zřetelně promlouvá hlas, možná Panna Maria. Řekla jí, že nyní bude muset všechno utrpení vzít na sebe. Od té doby začala vnímat hlasy dva. Jeden zněl jako hlas sestřenice, která zemřela. Ten byl andělský a povzbuzoval ji, aby všechno vydržela. Druhý hlas byl hrubý a naváděl ke hříchům. Třeba ji nutil, aby se svlékla na ulici. Nechtěla ho poslechnout, ale bylo to velmi těžké, protože ji pak trápil strašnou bolestí hlavy. A co vy? Pronásledují vás také tajemné hlasy? Nezačínáte náhodou bláznit?
 
 

Reklama